Víkend pod Kaplí i u Tartarosu (27.2.–1.3.2015)

VintokyPátek začal návštěvou jeskyně Dagmar v doprovodu zástupců správy CHKO a stráže přírody. Důvodem byla konzultace k technickému řešení odtěžení deponie z Dómu nádob na povrch. Na potřebných úpravách jsme se dohodli, podívali jsme se na pracoviště pod Kaplí, na stav vody ve II. propasti (za uplynulých 14 dní klesla hladina o 1 m) a sečetli jsme zimující netopýry. Od Dagmary jsme přešli na protější svah údolí k jeskyni U Jedelské cesty. Tady jsme dořešili, jak jeskyni trvale zabezpečit proti pádu zvěře i osob, nová uzávěra by měla vzniknout ještě letos.

V sobotu ráno se zastavil Hugo Havel a převzal si od nás další várku ulit a jiných vzorků vyzvednutých z Propasti pod Kaplí. A jak je už dlouhou dobu zaběhlé, pracovalo se opět v Propasti pod Kaplí. Jenda, Vojta, Andy, Kuba, Honza a Adam odtěžovali sedimenty nahromaděné na mezipatře Propasti pod Kaplí nahoru na deponii v Dómu nádob. Tahle činnost by se tu dala provádět donekonečna a je potřeba si taky trochu "odpočinout" a poznávat i jiné jeskyně.

Vintoky

Proto jsme si víkend protentokrát okořenili návštěvou Tarťáckých jeskyní, které někteří naši jedinci doposud neměli prolezlé. V pozdním odpoledni jsme si prošli Vintoky, v neděli pak za vydatného průtoku podzemního aktivu jeskyni Lopač.

Více fotek na Šlimcově rajčeti.

autor: Maty