Opustil nás René Nešpor

René v jeskyni V JedlíchV životě se bohužel střídají dobré zprávy s těmi špatnými. Po radostném zvěstování objevů v Tisovci tentokrát přicházíme se smutným oznámením, opustil nás jeskyňář a náš kamarád, René Nešpor. Dle záznamů byl René oficiálním členem skupiny Dagmar již v letech 1979 – 1984, poté se na delší čas odmlčel, aby se v létě 2004 znenadání zjevil u naší základny. Při nejbližší výroční schůzi požádal opět o členství a zase začal do krasu pravidelně jezdit.

V této své 2. etapě jeskyňaření nechyběl René na žádném pracovišti, kde se momentálně bádalo. Byl u toho, když se v jeskyni U Jedelské cesty prokopával koncový polosifon a objevila malá síňka, účastnil se otevírky 2. ponoru Jedelského potoka, nespočet kýblů vytahal z Mlhova závrtu a byl při tom, když jsme začínali otevírat nové pracoviště v jeskyni Dagmar, dnes zvané Propast pod Kaplí.

René na Mlhově závrtu

René byl takový kříženec, napůl jeskyňář, napůl tramp, v raných dějinách naší skupiny to nebylo nic neobvyklého. Kromě jeskyňářského náčiní si René velice dobře rozuměl i s motorovou pilou, kytarou a malířským štětcem. Když maloval, byly jeho oblíbenými náměty krasové výjevy jako Macocha, Hřebenáč, jeskyně Dagmar… Uměleckého ztvárnění se dočkala i mapa Dagmary a toto dílo dodnes visí na naší základně. Jako kytarista při večerech na základně obohacoval repertoár o spoustu trampských písní, které teď hned tak od někoho asi neuslyšíme.

René Nešpor

Poslední 3 roky nás v krasu navštěvoval jen velmi sporadicky, důvodem byly zdravotní problémy, které ho nakonec dostihly. René nás opustil po dlouhé nemoci dne 7. března ve věku nedožitých 60 let.

autor: admin1