Dva dobré důvody k pořádné oslavě (6.–8.3.2015)

Propast pod Kaplí, nový otvor ve dně propastiUplynul pouhý týden a jsme opět na místě činu – v Propasti pod Kaplí. Jaryn, Jenda a Andy se v sobotu věnovali zahlubování propasti, já se po kratší pauze vrátil na nepříjemné pracoviště v plazivce vybíhající z propasti. V plazivce jsem likvidoval další kameny, které stojí v cestě průjezdu lódny, během dvou akcí by to snad mohlo být hotovo a může se pokračovat dál. I když stále nemáme úplně jasno, jak se se závalem na konci popasujeme, chce to zkusit a uvidí se.

Ve dně propasti se zatím pěkně postoupilo a na skládce v mezipatře propasti přibylo pěkných pár kýblů hlíny. V sedimentu ve dně byla nalezena další zasintrovaná kost a poté ještě něco lepšího. Po prokopání sintrem řádně prolité a mimořádně tvrdé hlíny se ve dně propasti při čelní stěně otevřela volná škvíra! Už kolikátá, ale teď je vidět úzkým průhledem asi 1,5 m přímo dolů. Ještě trochu rozšířit ústí, ať tam je vidět lépe a najednou je možné dohlédnout ještě hlouběji, aspoň 2 m! Tak to je tento víkend už druhý důvod k oslavě.

Propast pod Kaplí, pohled do otvoru ve dně

Tím prvním a hlavním důvodem, proč jsme tento víkend přijeli, je oslava předsedových narozenin. Od okamžiku, kdy úřady začaly registrovat Termitovi jeho věk, uplynulo již 60 let. Jeho skutečné stáří si ovšem nikdo netroufáme odhadnout, stále se ve skupině vedou dohady o tom, zda je starší on nebo ty devonské vápence 😉 Jak říká Šmudla, předseda má stočený tachometr. U Němců se tak sešla současné generace Dagmaráků, která s Termitem bádá nyní, ale dorazila v plné síle také generace, která si s ním svoje aktivní léta již odbádala. Tak jsme mu popřáli, aby to v krasu s námi a s těmi, kteří přijdou zase po nás, ještě aspoň dalších 60 let vydržel.

Dagmaráci v čele s Termitem

V neděli jsme sečetli přeživší a výsledek byl dobrý, mohlo se jít zabádat. Kuba, Jenda, Andy, Aleš a Libor odtěžovali z mezipatra Propasti pod Kaplí hlínu do Dómu nádob, já byl opět navíc, takže jsem se mohl v plazivce věnovat dalším překážejícím kamenům.

struktura kamenů z plazivky

Při výlezu z jeskyně jsme zjistili mezi netopýry v Jezevčí síni jednoho jedince napadeného WNS. Podle fotek z minulého víkendu v tomto clusteru nikdo viditelně nakažený nebyl, zároveň tu teď byl jeden kus navíc, tak je možné, že si sem tento nakažený jedince v průběhu týdne přisedl.

netopýři velcí v Jezevčí síni, jeden napaden WNS

Za zmínku ještě stojí kontrola stavu v Jedelském propadání, tady bude letos taky potřeba máknout. Jedna z věcí, která je v plánu, je oprava / zrušení výdřevy v průlezu do Meandrového dómu (jeskyně č. 567A). Shodli jsme se, že než výdřevu složitě opravovat a neustále udržovat ve funkčním stavu, bude jednodušší celý zával, který podepírá, odtěžit. Tato kontrola stavu měla za cíl zjistit aktuální stav a ten je takový, že výdřeva se již sama částečně zhroutila, pěkně podle plánu 🙂 Jakmile na povrchu vypukne jaro a sejde se nás aspoň 7, můžeme se do toho pustit.

autor: Maty