Malá Fatra: lom Kraľovany II, Salamandrová j. a asfaltová štola (3.–5.6.2016)

lom Kraľovany II, posezení se skupinou AragonitPrvní červnový víkend jsme se domluvili s klukama na návrat na Malou Fatru. Kluci si chtěli připomenout Jaskyniarsky týždeň, na kterém tu byli minulý rok. Sice jsme ze začátku trochu bojovali s obsazením, protože se to najednou nějak ostatním nehodilo, přesto nás jelo plné auto. Tři Dagmaráci (Matouš, Šlimec a má maličkost) a dva Jižani (Zuzu s Béďou). Spojení těchto protipólů se později ukázalo jako jedinečné. Od začátku cesty nás provázely vtípky (třeba když Zuzu skákala šipky do auta, jelikož nebyla dostatečně rychlá při nastupování) a ty skončily až v neděli naším rozloučením.

Když jsme v pátek v noci dojeli do Terchové ke strýci Viktorovi, který nám poskytl na tuto dobu azyl, dostali jsme luxusní slovenské korbáčiky, dali si pár přivítáčků a odebrali se do svých pokojů. Zuzu si vybrala pokoj, kde byly obří prachové peřiny. I proto se jí nechtělo ráno z postele, dokonce jí musel být přinesen panák až do postele?! Mají na Jihu zajímavé manýry. Po snídani a povinné kontrole zboží v Lidlu jsme se vydali pomoci skupině Aragonit směr Kraľovany. Po cestě jsem si křepčila za volantem, spolucestující dodržovali pitný režim, prostě krásné sobotní ráno.

lom Kraľovany II, míříme na pracovní akci

Po přivítání s Edom, s Aragoniťáky a upřesnění plánu práce se Jižani s Kubou vydali na průzkum nádherně vyzdobené jeskyně Ludmila. Naše skupinka – já a Matouš jsme šli pomoci v sondě pod Ludmilou (Jaskyňa nad diamantovým vŕtaním). Práce nám šla od ruky. Po nějaké době se exkurzanti vrátili a Béďa ještě se Šlimcem vytahal pár lóden. Po práci jsme neodolali a šli se osvěžit do jezera s krásně průzračnou vodou, jak Béďa prohlásil, mokrou až na dno. Po rozloučení a odjezdu jsme v Terchové zamířili do místní pizzerie, kde si kluci osvěžili vzpomínky na JT. Prostě pohoda. Večer po návratu ke strýcovi jsem naučila jeho psa výt, přidali se další psi od sousedů a nakonec z toho byl psí koncert po celé dědině. Dali jsme si pár panáčků a odebrali se do spacáků (někdo do duchen, že?).

lezeme na pracoviště do lomové stěny nad jezerem

Další den byl naplánován s Varínčany. Měli jsme pomáhat v Salamandrovej jaskyni pod hradem Strečno. Cestou k ní jsme si ještě prohlédli i sousední Tunelovou jaskyni a před zahájením práce si nejdříve tuto krátkou jeskyni zkusili prolézt. Salamandrová jaskyňa se postupně zužuje až do neprůlezna, Zuzu zde využila zkušenosti z jejich lokalit a náramně si to užila. Poté jsme s Matoušem nastoupili na čelbu, Šlimec vytahoval lódny. Po delším čase jsme se vystřídali a přepustili čelbu zase Jižanům. Palo na závěr uznal, že jsme jim velice pomohli. Za odměnu nás vzal do asfaltové štoly v Nezbudskej Lúčke a doporučil místo se super výhledem na Strečno. Ještě jsme se zastavili pozdravit Matoušovo příbuzenstvo u Žiliny a pak tradá domů. Ne že by se nám moc chtělo, takže brzy na Malé Fatře nashle 🙂

Salamandrová jaskyňa

Účastníci:
ZO 6-08 Dagmar: Andrea Pěkná, Matouš Ryček, Jakub Šlimar
ZO 6-11 Královopolská: Bedřich Musílek
ZO 6-26 Speleohistorický klub Brno: Zuzana Kvapilová 

Fotoblog ze sobotní akce v lomu Kraľovany najdete na webu Aragonitu, nedělní akci na webu JK Varín, Palovy fotky na rajčeti a článek od Zuzu na webu Speleohistoriků.

autor: Maty