Z jihu na sever a zpět (10.–12.6.2016)

Šklebákova úžina, Mechový závrt (foto Béďa)Páteční večer jsem prožil krom krátké zastávky u nás na boudě na základně Speleohistoriků. V sobotu po probuzení proběhl přesun k Zubu, kde už čekal Kuča, Standa, Čenda a vážená návštěva z Nového Zélandu – Ryan. Zatím co se ostatní rozdělili na jednotlivá pracoviště, já s Pavlem šel pod vedením Zuzu na exkurzi do Jižní. Po chvilce to Pavel vzdal a dál se pokračovalo jen ve dvou. Po prohlídce jsme se přidali k ostatním v bádacím úsilí. Zuzka se zakousla do čelby a já zavěšoval lódničky na lanovku. Po chvíli jsem byl vystřídán a tak jsme se Standou dolovali kámen trčící ve Vyve a bránící v jejím průstupu.

O chvilku později se ho podařilo cvaknout na lano, vytáhnout do Centrálu a odtud na povrch. Jakmile kámen opustil náruč podzemí, byla vyhlášena obědová pauza. Po ní se ještě chvíli upravoval vstup do Vyve a na to se už Zuzu souká do otvoru, až v něm zmizí. Za chvíli už je to definitivní, Sever byl právě fyzicky propojen s Jihem. Po Zuzce si to prolézá i Kuča, Čenda a jako poslední tento den i Zuzanáč. Propasti spojeny, zapity douškem slivovice a dnešní akce může být ukončena. Ještě s Kučou trošku upravujeme přizdívku z kamenů a už všichni odcházíme k autům, odkud část míří na občerstvení pod Hádek a část do Holštejna. Sotva jsme dojedli, už se suneme do Šošůvky zchladit a do cíle našeho dnešního putování – základny Myotisu ve Vilémovicích. Tady už probíhala narozeninová zábava do brzkých ranních hodin.

Nedělní dopoledne bylo ve znamení pracovky ve Vintokách. Pracovalo se tu hezky, dopoledne uběhlo jako nic a najednou jsme nabrali skluz a kluci nás již netrpělivě očekávali v Hostěnicích před exkurzí do Mechového závrtu. Tato Kučovými příběhy opředená díra mě doslova nadchla. Výborná prolézačka, hezky korodované stěny, prostě paráda. Navštívili jsme mimo jiné Kučův komín, Hodinovou chodbu, Šklebákovu úžinu apod. Po návratu na povrch se snad nenašel nikdo, kdo by s účastí na exkurzi byl nespokojen. Po návratu do Hostěnic převlékání, loučení a neoblíbený návrat domů. Další skvělý víkend končí a nezbývá nic jiného, než se těšit na další. Tak teda: Zase v Krase.

Další info u Speleohistoriků.

autor: Maty