Jaskyniarsky týždeň v Malužinej – krátké ohlédnutí (30.7.–3.8.2014)

55. JT v Malužinej (foto D. Kleberc)Do Malužinej v Nízkých Tatrách jsem se dostal ve středu s Bídou a připojil se k Myotisákům, kteří tu drželi stanové pozice už od pondělka. Z Moravského krasu tu byla nejpočetněji zastoupena právě ZO Myotis, za celou ČSS tu měli nejhojnější zastoupení Zlatokoňáci. Celý tábor byl situován na zelené louce, okolo lesy, hory a jeskyně, v táboře několik ohnišť, výčep, zastřešené posezení… ideální podmínky.

Ve čtvrtek nás probouzí bušení dešťových kapek na stan, než se ale všichni rozprchneme na své exkurze, pozvolna přestává pršet a nakonec je z toho krásný slunečný den. Naše skupina navštívila Malužinskou jaskyni ve svahu přímo nad obcí Malužinou. První co nás upoutalo, byla originálně řešená mříž na jeskyni. Originální byla i výzdoba jeskyně, především spousta excentrik. Exkurze byla spojená s pracovní akcí, tak jsme taky obsadili jedno pracoviště a pustili se do díla. Ve stoupajícím svahu jsme pod stropem nejdřív odhrabali hlínu a poté rozebírali zespodu zával. A byli jsme úspěšní! Po nějaké hodině práce se vepředu otevírá volný prostor, vytahujeme další kameny a vše končí objevitelským průlezem…do již známých prostor jeskyně 🙂 Díky tomuto průlezu se ale dá obejít jedno exponované místo, proto si děláme z na čelbě kopajícího Semišáka srandu, že se mu nechtělo ručkovat po laně zpět nahoru, a proto si schválně vykopal jinou cestu. Průlez tak na místě dostává název "Semišákova zkratka".

Exkurzi i objevy jsme stihli celkem rychle a průvodci nám pohotově nabídli výlet do sousední Vyšnej Boci, kde jsme navštívili zlatou štolu. Štola už byla nachystána pro exkurze v dalších dnech a byla z ní vyčerpána voda, takže jsme mohli projít suchou nohou. Zlatých štol je tu v okolí více, ale to už je na brodění se po pas ve vodě. Ještě jsme se zastavili v místním hornickém muzeu a k Bohoušově převeliké radosti jsme získali informace, že se tu nalézají i uranové štoly.

V pátek navštěvujeme Svidovskou jaskyni č. 2, opět kousek za Malužinou a opět s krásnou výzdobou. Další den jsme odcestovali do vedlejší doliny do jeskyně Zlomísk, která se svou délkou přesahující 11 km patří na Slovensku mezi 10 nejdelších jeskyň a asi ji není potřeba více představovat. Pro nás nádherná podívaná.

Kromě množství exkurzí nabízelo setkání i další doprovodný program jako promítání filmů, úžinářský trenažer, soutěž ve vrhání lódnou, rýžování zlata, v pátek guláš, v sobotu kapustnicu… Navíc jsme se tu setkali se starými známými z Tisovce a z Varína a nabrali nové kontakty. Za to všechno ještě jednou děkujeme organizátorům a našim průvodcům, zase máme na co vzpomínat 🙂

Podrobnější zpráva od organizátorů je na stránkách SSS, stejně jako odkazy na množství fotogalerií.

autor: lblazek