Kameny nahoru! (15.–17.8.2014)

jeskyně Dagmar - vstupBěhem srpna bylo na základně poměrně rušno a nejen o víkendech, jednalo se ale ve většině případů jen o rodiny a příbuzné našich členů, kteří v krásném prostředí Moravského krasu rádi tráví své dovolené. Jinak tomu bylo tento víkend, kdy se sešla parta, pro kterou je pobyt v krasu bez nějakého bádání v jeskyni jen těžko představitelný. Pracovní akci jsme odstartovali hned v pátek po setmění. Netopýři vylétali z jeskyně ven, my naopak sestoupili do hlubin.

S Honzou a Gandalfem jsme v jeskyni Dagmar dolezli až na pracoviště v Propasti pod Kaplí a rozhodli se odtěžit z čelby narubané kameny. Ve třech by to byl až do Dómu nádob docela masakr, tak jsme veškeré kamení zespod uložili v boční kapse nad ústím propasti. Při návratu na povrch jsme ještě obhlédli vstupní partie jeskyně, kde máme v plánu zítra prohloubit dno pod nataženým ocelovým lankem tak, aby naplněný kýbl dojel na kladce ještě blíž ke vchodu do jeskyně, ideálně až ke kotvení lanovky.

Jak jsme v noci naplánovali, tak jsme taky během sobotního dopoledne udělali a kýbl teď dojede bez škobrtání o dno až k hornímu kotvení. Další vyklízení sedimentů a kamení z jeskyně tak bude zase o něco snazší. Zajímavostí byly ve dně nalezené 2 staré zámky od původní mříže do jeskyně. Oba vypadají tak, že asi kdysi zarezly a nešly odemknout nebo skupina ztratila všechny klíče a nebo byl na exkurzi v jeskyni nezvaný návštěvník. Kromě vápencové sutě jsme ze dna vytáhli i dva kusy kulmské droby, úzké kameny přes půl metru dlouhé.

staré zámky z mříže do jeskyně Dagmar

Po přestávce se vracíme do Dagmary a jdeme vyzkoušet vylepšení lanovky v praxi, tedy vytěžit deponii kamení z Jezevčí síně. Díky provedené úpravě to zvládáme i ve třech. Když se ale objeví Kuba, rádi ho zapojíme do řetězce a valíme kameny nahoru ven z jeskyně, dokud není z Jezevčáku všechno pryč.

kulmská droba vytažená z vchodových partií

Následuje další přestávka na opožděný oběd a poté dnes už třetí sestup do Dagmary a opět přesouvání kamenů jeskyní směrem nahoru, tentokrát od ústí Propasti pod Kaplí (uloženo v pátek) až do Dómu nádob a tím protentokrát končíme. Jsme venku, stmívá se. Jeskyně Dagmar během dnešního dne vyvrhla ze svých útrob 150 kýblů kamení. Spokojeni s naším dílem se přesouváme k Němcům.

V neděli jedeme s Honzou a Termitem do Sloupu na krátký sestup do Křížových jeskyní. Chvíli nás nechtěl pustit jeden ze zámků, ale po promazání se dostáváme dovnitř. Přeměřujeme a zpřesňujeme potřebné délky pro nové žebříky do skruží a do I. propasti. Křížovy jeskyně se už brzy dočkají kompletního přestrojení. A když bude k dispozici dost jeskyňářů, přijde na řadu i obnovení výzkumu v této zajímavé lokalitě.

autor: lblazek