Víkend rekordů na Mlhově závrtu (23.–25.9.2011)

Mlhův závrt, propadání V JedlíchTento víkend bylo v plánu naplno využít krásného počasí a před zimou se ještě posunout dál na Mlhově závrtu. Několik akcí tu během letošního roku proběhlo, hodně se dřevilo, postup do hloubky ale nebyl nijak zázračný. To jsme chtěli o víkendu změnit. Když v sobotu ráno přijíždí Eternit a zjišťuje, že jsem tu od pátku sám, na žádné velké bádání to ani jeden z nás dnes nevidí. Rozhodujeme se přikročit k plánu B.

V průběhu týdne nás oslovili jeskyňáři ze ZO 6-20 Moravský kras, že jsou domluveni s panem Tomáškem z Dohody a o víkendu budou čistit lesní vodárnu. Tam je jímán jeden z pramenů Jedelského potoka pro základnu u Michalky, Ditrich a pro objekt v lomu Velká dohoda (kam pro vodu jezdíme i my). Už několik měsíců tekla voda kalná, rezavá, vyčištění bylo potřeba. Před devátou dorazil na základnu i Termit s Lídou, tak jsme ho hned přibrali do party a zašli pomoct s čištěním. Kluci od Michalky to měli dobře technicky zajištěno, z obou odkalovacích nádrží byla vyčerpána voda a vapkou se očistily stěny. Podrobnosti a pár fotek na webu ZO 6-20. Pomohli jsme z nádrží vytáhnou pár kýblů černého kalu a kamení. Na další práci jich bylo dost, tak jsme se po proudu Jedelského potoka vydali lesem zpět na základnu.

U Boudy to mezitím výrazně ožilo, přijel Rosťa, Iva a Šmudla s děckama. S Mlháčem to začalo vypadat opět nadějně. Regina se kvůli nemoci nemohla zúčastnit, tak nás alespoň podpořila výbornou svíčkovou, kterou poslala. Všichni jsme se tak nadlábli, že se opět na chvíli objevily obavy, jestli se dnes vůbec bude kopat. Nakonec balíme vercajk a s Eternitem, Rosťou, Šmudlou a Termitem vyrážíme na Mlháč. V tak hojném počtu je nás dost na prostřídání se, a tak se těžba prakticky ani na chvíli nezastavila. Na závrtu bylo veselo, práce šla od ruky a tak jsme dnes stanovili na Mlháči nový rekord, končíme se 180 vytěženými kýbly. S výsledkem jsou všichni spokojeni. Akorát Termit mě popichuje, že by byl schopen nakopat 100 kýblů rychleji než já, což si samozřejmě nenechávám líbit. Ještě chvíli se štengrujeme, až padne i sázka a o vítězi se má rozhodnout hned příští den.

Normálně se toho u nás v neděli už moc neudělá, většina lidí brzy odjíždí. Tentokrát je vše jinak a v podobné sestavě jako včera jdeme na Mlhův závrt do Jedlí. S Termitem se střídáme po 20 nakopaných kýblech, u lana a vynášení kýblů se točí Rosťa, Eternit a Vláďa. Tempo je velmi svižné a tak je v brzkých odpoledních hodinách na povrch vytaženo dohodnutých 200 kýblů. V součtu se sobotním výsledkem je to trochu kostrbaté číslo, Eternit proto ještě slezl dolů a vytěžili jsme dalších 20. Včerejší rekord dlouho nevydržel, dnes jsme ho překonali a s výsledkem 220 kýblů jsme maximálně spokojeni.

Stav v sondě pohledem laika: Prokousáváme se přes snadno loupatelné šedé až namodralé jíly, které jsou proloženy jíly okrově zbarvenými. Některé vrstvy jsou obohaceny o železité příměsi. Stejně jako vrstva štěrku nalezená v hloubce 2 m jsou i zde jíly ukloněny směrem ven ze závrtu, místy to dokonce vypadá na utržení vrstev a jejich pokles. Při současném dně se pod vrstvou jílů objevila štěrková vrstva zatím neznámé mocnosti, která obsahuje první kameny! Doposud v sondě nebyl vykopán jediný kámen. Jedná se o valouny nekrasové horniny do velikosti 10 cm. Profily všech čtyř stěn byly nafoceny, odborný popis bude k dispozici až po ohledání sedimentologem.

Jak to v sobotu ráno vypadalo s pracovní akcí bledě, padaly nakonec rekordy a za víkend jsme vytěžili 400 kýblů! Hloubka sondy v Mlhově závrtu dosáhla 6,5 m. Pro práci na Mlháči jsou tři lidi minimum, v pěti lidech a výborné atmosféře jsou však výsledky úplně někde jinde. Víkendů jako tento není nikdy dost….

autor: lblazek