Severokrasové bádání (24.–28.10.2014)

jeskyně U Jedelské cesty - odkrytý vstupŘíjnový státní svátek vyšel pěkně poblíž víkendu, takže kdo mohl, natáhl si pobyt v krasu až do úterka. Třeba jako Honza, Kuba a já, v takovém počtu už se dá za 4 dny udělat něco práce, navíc s námi byli až do pondělí i Hotárci a na 2 dny se přidala Andrea. Aby nebyl program příliš jednotvárný (pracoviště v Propasti pod Kaplí v Dagmaře), každý den jsme si zpestřili i nějakou pracovní exkurzí. Stihli jsme tak i jeskyni U Jedelské cesty, Okrouhlík, Vymodlenou a Karhanův závrt.

Sobotu zahajujeme s Honzou a Kubou v Propasti pod Kaplí. Přivádíme na pracoviště proud a likvidujeme další kameny ve dně. Na čelbě se podařilo odkrýt kameny svrchu stmelené mohutným sintrovým nátekem. Popracovali jsme i v plazivce, rozšířili do ní vstup a pokračovali v ubourávání kamenů trčících ze dna. Po dnešku je již polovina délky plazivky připravena na bezproblémový průjezd lódny, příště se plazivka musí srovnat až do koncové síňky.

plazivka v Propasti pod Kaplí před sobotním zásahem 

Odpoledne se k naší trojici přidává ještě Andrea a míříme na západní hranici krasu k Okrouhlíku. Trochu nás zaskočilo, když nám jeskyňáři u vstupu do jeskyně hlásí, že je dole již přes 15 osob. Nechali jsme exkurzanty projít jeskyni a zatím si prohlédli postupy v sondě pod vchodem, kde Devoňáci již dlouho urputně bádají. Poté jsme si prohlédli i zbytek jeskyně, nové pracoviště v Jezírkové chodbě a při cestě nazpět pomohli vynést prkna určená původně do 2. sifonu. U sondy se s Lubošem a Mojmírem domlouváme, že když už tu jsme, tak aspoň trochu helfneme, takže se rozmísťujeme ze sondy až na povrch a kýblujeme sediment a kamení ven z jeskyně. Den zakončujeme společným posezením u Němců, kde jsme dnes překvapivě jedinými zástupci lidu jeskyňářského.

V neděli je krásně, dáváme povrchovou procházku, poté se věnujeme přípravě dřeva a před domluvenou exkurzí do Vymodlené jdeme ještě navštívit naši jeskyni U Jedelské cesty. Důvodem je revize stavu, ale také skutečnost, že H., K. ani A. v jeskyni zatím nebyli. Při pohledu na dřevěnou uzávěru je vidět, že nejlepší léta už má dávno za sebou a spíše než ochrana před pádem do jeskyně vypadá jako šikovná past na někoho, kdo na dřevěný dekl šlápne. Proto uzávěru komplet rozebíráme a po letech je opět možné spatřit vstupní propast v původním přirozeném vzezření. Dole v jeskyni je jako obvykle živo, po cestě na dno míjíme 3 macaté ropuchy. Mezi 3. a 4. síňkou už je naopak spíš mrtvo, na dně je černý flek a uprostřed leží kostřička. Po krátkém ohledání konstatuji, že i toto je (byla) nějaká žába. V polosifonu na dně stojí voda, hloubka 20 cm.

jeskyně U Jedelské cesty - odkrytý vstup 

Na závěr dne nás čeká exkurze do Vymodlené, tentokrát až do letošních objevů za Ryškovým a Pavelkovým dómem. Prostory jsou to krásné, ale ještě krásnější je, že to všechny v okolí aktivně bádající jeskyňáře utvrzuje v tom, že na nás v podzemí Moravského krasu stále čeká spousta a spousta neobjevených a mnohdy ani netušených míst.

Další den máme program obrácený, nejdřív exkurzi, pak bádání u nás. Tedy exkurze je hodně přehnaný výraz, když se ve skutečnosti jednalo o pracovní akci na Karhanově závrtu, navíc pod vedením tartarosáckého Kuby. Celkově měl bádací tým pestré složení – Tarťáci, Dagmaráci, Myotisáci a jedna Býčiskalačka. Naposledy jsem tu byl dělat 2. ledna, od té doby čelba o mnoho metrů klesla, rozhodně se tu letos Tarťáci neflákali… A tak jsme těžili a těžili, dokud se nám nerozpadly kromě jednoho všechny kýble. Padlo podezření, že je tu nastrčený agent, který kýble záměrně ničí, prokopává jim dna a trhá uši, ale viníka se najít nepodařilo. I tak jsme toho vytahali hodně.

Karhanův závrt (foto J. Šlimar) 

Ve dvojici s Kubou (naším, né z Tartarosu) dnes dáváme ještě večerní sestup do Dagmary a trápíme se s likvidací dalších kamenů ve dně plazivky v Propasti pod Kaplí. Slovo „trápíme" je použito záměrně, moc se nedařilo, kameny se houževnatě brání, prostoru je zatraceně málo. A navíc velice lituju, že jsem před sestupem večeřel, protože udržet jídlo v žaludku při všech těch krkolomných cvicích s těžkým vrtacím kladivem a často hlavou dolů dá hodně námahy.

Úterý, poslední den, poslední sestup do Dagmary, dnes ale v hojném počtu. Luboš z Devonu dodržel sobotní slib a přivezl nám 3 šikovné pomocnice (až teď věříme, že to skutečně myslel vážně 🙂 A i jihokrasový kolega Kuča dovezl pomocníka Jirku. S Kubou se jich všech ujímáme, zavedeme je pod Kapli a jde se na věc: Kuba na čelbě zahlubuje Propast pod Kaplí a plné kýble putují přes dalších 6 lidí na deponii v Dómu nádob. Signál pro ukončení práce je klasický (z vrchu se nevrátí prázdná lódna). Přichází čas na exkurzi a s tím spojenou kontrolu vodní hladiny ve II. propasti. Stav je neměnný, hladina se drží na úrovni 7,5 m. A drží se i úplní speleonováčci, procházíme téměř celou jeskyni, vše v pohodě a s nadšením zvládají a nenechají se zaskočit ani lanovým žebříkem do Horního patra či průlezem do Klenotnice, čili jeskyňářský potenciál tu určitě je…

průstup jižní větví j. Dagmar (foto J. Šlimar) 

Na povrchu se mezitím činili Kuča s Honzou a na kolečkách odvozili k cestě celou tu hromadu kamení, kterou jsme letos před vchodem do Dagmary navršili. Přichází čas poděkování pomocníkům, rozloučení a odjezd. Tedy ještě před odjezdem stíhá Kuča další ze svých eskapád, kterými pravidelně vyšperkuje každou návštěvu u nás na severu. Tentokrát je to nezapomenutelná lekce na téma „kdo jinému jámu kopá…" Až se v krasu potkáme, tak vám ji povykládám 😉

Pro Honzu, Kubu a mě ale ještě není konec, zvědavost velí zkouknout postup na čelbě, odtud je potřeba vytahat a smotat kabeláž a na závěr uklidit základnu, ať je připravena na další bádací nápor. Podzimní akce bývají na Dagmaře vydařené a věřím, že to bude platit i letos. Odjíždíme dávno po setmění a po sjezdu z Drahanské vrchoviny se navíc noříme do husté mlhy, návrat z krasu tak byl mimořádně dobrodružný.

Na závěr velký dík všem, kdo se zúčastnili, byla to opět výborná akce, pod Kaplí jsme krásně postoupili, byl čas vypomoct a zkouknout postupy i na jiných lokalitách, pozdravit staré známé… Tak snad se brzy zase sejdeme!

Na webu Devonu najdete článek ze sobotní akce v Okrouhlíku, z úterní návštěvy jeskyně Dagmar a Jirkovy fotky z Dagmary jsou na rajčeti.

autor: lukas