Další kýblování z Dómu nádob (7.–9.8.2015)

jeskyně Dagmar, kýblování z Dómu nádobSrpnový víkend v krasu byl téměř totožný s předešlou akcí. V pátek návštěva Němců, noční koupačka v Ostrovském rybníku (tentokrát nám k tomu padaly Perseidy) a sobotní ráno hrneme všichni do II. propasti natěšeni, jak tam dnes zabádáme. Ale stejně jako před 14 dny přichází zrada. Voda sice klesla, ale na dně se stále drží kaluž cca 10 cm hluboká. A to je problém, když má další těžba směřovat dolů. Opět žasneme, jak pomalu toto léto voda opadá.

Když už jsme tu, tak jsme aspoň přeřízli zbývající rozpěru původní výdřevy, která tu teď po zvýšení hráze již není nutná. Přestala tak zavazet dalšímu pažníku, který jsme usadili na své místo. A po novém žebříku se teď taky leze mnohem líp, když tu ta kláda nezavazí. Ještě konzultujeme stav výdřevy v nejnižší kaverně a vylézáme z propasti. Sice by se tu dalo trochu potěžit, ale kvůli těm patnácti kýblům nemá smysl se tam v tom sajrajtu promáčet.

Stejně jako minule tedy přesunujeme všechnu pracovní sílu do západní větve a pokračujeme ve snižování dna pod připravovanou lanovkou v Dómu nádob. Tento víkend nám přijel pomoct Jirka až Liberce a Šmudla nám na práci věnoval 3 děti, i tak nás nebylo dost pro transport až na povrch a vytváříme mezideponii v Jezevčí síni. Kýble nepočítáme, ale odhadem jich 200 mohlo být. V Dómu nádob po dnešku začíná dílo nabývat finální podoby. Po šichtě se jdeme očistit do lomu v Šošůvce a poté osvěžit zase do jiného lomu.

V neděli pokračujeme tam, kde jsme včera skončili. Jirka se Šlimcem si ještě stihli střihnout drobnou pracovní akci ve Vymodlené, kde pomohli Milanovi s těžbou ve Ztracené chodbě. Po prohlídce jeskyně se přidávají k nám do Dagmary, kde pokračujeme ve včerejším díle, dnes navíc doplněni o Aldu z Myotisu. Do Jezevčí síně se tak přesunuje další pořádná porce hlíny a kamení. Podle složení materiálu je vidět, že se chlapci na čelbě neprokousávají původním dnem jeskyně, ale že už dospěli k samotné deponii a hlína v kýblech má svůj původ v Propasti pod Kaplí. Po ukončení akce přichází čas zhodnotit, jak jsme za víkend postoupili. V podstatě je vše připraveno, aby se mohla přesně vyměřit trasa lanovky. Až bude namontovaná, proběhnou ještě další úpravy a dolaďování dna, aby kýble nikde nedrhly.

Dóm nádob a dno upravené pro zbudování lanovky

Plán pro příští akci: Bude vyměřena lanovka do Dómu nádob a hlavně doufáme, že bude ve II. propasti konečně sucho a budeme moct těžit. Přestože Jedelský potok letos hodně dlouho vzdoroval všudypřítomnému suchu (začátkem července, kdy Bílá voda netekla, Jedelský potok stále cůrkem tekl), teď už definitivně vyschly i poslední tůně v jeho řečišti a tím i předpokládaný zdroj vody ve II. propasti.

autor: admin1