Velikonoční bádání v Dagmaře (3.–6.4.2015)

Propast pod Kaplí, dno (foto Šlimec)Prodloužený víkend jsme začínali opět ve dvou. Po páteční aklimatizaci jsme se v sobotu jako první vrhli na nošení dřeva z overalovny, aby pořádně vyschlo. Teprve poté přišla na řadu otázka dalšího postupu v Propasti pod Kaplí. Během převlékání do overalů se objevil Libor z Vymodlené a tak se vyráželo do propasti ve třech. Těsně před sestupem dorazili Pavel s Lídou, takže jsme se nemuseli zabývat uzavíráním základny a rovnou vyrazit.

Dole šla práce ztěžka. Hlína na dně je značně prosintrovaná a tak kopáček vystřídala palice s majzlíkem a prostor na práci se sice pomalu, ale přece jen zvětšoval. Po tomto dílčím úspěchu jsme zamířili k povrchu. Jenda s Liborem šli přímo a já si udělal ještě odbočku do jižní větve zkontrolovat hladinu ve II. propasti. Ta se pohybovala opět u paty žebříku, takže se oproti minulému víkendu zvedla a vrátila se do své úrovně před 14 dny. Zbytek večera jsme se věnovali jen drobnějším věcem na povrchu a plánováním následujícího dne.

vodní hladina v Propasti II, jeskyně Dagmar (foto Šlimec)

Nedělní dopolední program jsme věnovali shánění dalšího dřeva na otop, jehož zásoby se vzhledem k pokračujícím chladným víkendům začaly povážlivě tenčit. Zatímco Pavel se věnoval jeho dalšímu zpracování, nás čekal sestup pod Kapli a další zahlubování dna. Tentokrát se podařilo nejen ukopat další část prosintrované hlíny, ale i ze dna vytahat zaklíněné kameny, které odolávaly již druhý víkend. Po jejich vytáhnutí nic nebránilo přípravám na stavbu bednění k balvanu pod Jezevčí síní.

bednění pod Jezevčí síní (foto Šlimec)

Balvan (min. 300 kg) stojí v cestě plánované lanovce a až ho budeme rozbíjet, bednění pod ním zachytí všechny jeho úlomky, ať se nám nekutálí zbytečně hluboko do jeskyně. Bednění se podařilo zhotovit poměrně rychle a tak jsme po celodenní práci a krátkém pozdravení s Rosťou a Ivou, kteří právě přijeli, mohli vyrazit k Němcům pro zaslouženou odměnu. Tam seděl už Kuba od Tarťáků a po zjištění, co se u nás během dne dělo, nabídl pomoc při rozrušování balvanu druhý den.

Ráno nás přesvědčil, že večerní domluvu vzal vážně a před devátou se u nás zjevil, potom již nic nebránilo rozdělení balvanu na menší kusy, které se budou příští akci deponovat na povrch. Po odchodu Kuby zpátky na Tartaros následoval úklid základny a odpoledne jsme se každý rozjeli směrem k domovu.

Další fotky z víkendu na rajčeti.

autor: admin1