Dagmar, Vintoky, Amatérka (10.–12.4.2015)

Nová Amatérská jeskyněNa víkend jsme toho měli naplánováno hodně, až se zdálo, že to ani všechno nestihneme. Začali jsme v sobotu odtěžením balvanu pod Jezevčí síní. Šlimec s Jendou pod něj posledně zbudovali bednění, následně ho Kuba kompletně rozrušil a teď na nás bylo rozebrat ho na menší díly a odtransportovat ven z jeskyně. Bylo nás hodně (Jenda, Vojta, Šlimec, Andy, Tom, Honza, Adam, Rosťa, Maty), takže to nebyl problém, vše šlo až překvapivě hladce a v poledne je hotovo.

Po obědě se dělíme. Já provedl Dagmarou Myotisáky s jejich skauty, u toho proběhla klasická kontrola stavu ve II. propasti, kde voda nadále stoupá. Za týden se hladina zvedla o metr, tj. nachází se cca 7 m nade dnem. Andy, Vojta a Šlimec odjeli vypomoct Tarťákům do Vintok. Z parkoviště je Kuba odvelel do centrální propasti, kde při těžbě doplnili Zuzku s Bohoušem. Po provedení všech činností se všichni postupně scházíme v lomu, přichází Libor s Jitkou a zastavili se za námi i Aleš s Irmou. Tu chvíli strávenou na povrchu si užíváme, je krásný jarní den a nás krátce poté čeká další sestup do podzemí. Jdeme s Kocourem do Nové Amatérské jeskyně. Potřebuje tam pomoct odnést nějaké nářadí, cosi změřit, něco uklidit… zkrátka spousta drobností a my se u toho kocháme mohutností výzdoby a rozlehlostí nekonečných chodeb. Zastavuje nás Nultý sifon ve Sloupském koridoru, na povrch vylézáme až hluboko po půlnoci.

Nová Amatérská jeskyně

V neděli nás čeká neobvyklá návštěva, zastavil se prof. Musil pro další vzorky, které jsme v Propasti pod Kaplí vyhrabali. Přivezl si pomocníky a měl zájem také o pár kýblů sedimentů přímo z propasti. Takže jsme spolu s jeho asistenty slezli dolů, naplnili kýble a vytáhli je na povrch. Teď zbývá opět si počkat na další výsledky.

předávání vzorků prof. Musilovi (foto Šlimec)

Nevyužití Dagmaráci zatím na kolečkách odvozili kameny vytěžené v sobotu z Dagmary na hromadu vedle lesní cesty. Ještě před odjezdem hodnotíme víkend jako velice zdařilý, vše co bylo v plánu, se podařilo do detailu splnit, takže paráda. Dík patří všem zúčastněným.

Další fotky z Dagmary i Amatérky u Šlimce na rajčeti.

autor: admin1