Úklid krasových příkopů i jeskyní (15.–17.4.2016)

posbíraný odpad nakupený před Císařskou jeskyníO víkendu jsme se přidali k úklidu krasu, na starost jsme si vzali náš obvyklý úsek mezi křižovatkou u kaštanu a Ostrovem. Je poznat, že se příkopy kolem silnic každoročně uklízejí, bordelu už není tolik co dřív. Ale stále ho není ani málo. Opět z toho bylo několik plných pytlů. Do TOP 3 se letos probojovaly PET lahve, plechovky energiťáků a krabičky od cigaret (papírová krabička by se rychle rozložila, jenže jsou všechny v původním celofánu a jejich životnost je tak o mnoho let prodloužena).

Celý úsek se nám podařilo vyčistit poměrně rychle a bez problémů, tedy až na tu botu durch prořízlou střepem, noha zůstala naštěstí celá. Při cestě zpět jsme si udělali odbočku nejdříve k Vandrácké j. a pak ještě k jeskyni Čtvereček. Tady je už roky nahromaděno množství odpadu a nikdo do doposud neuklidil. Tak když jsme dnes v tom, pouštíme se do díla i v těchto jeskyních. Uklízíme hlavně ten nejobjemnější odpad, stále by se tam dalo zajít a nasbírat kýbl střepů či zbytků svíček. Ale to největší jsme uklidili, konkrétně ve Vandrácké byla např. pneumatika, ve Čtverečku gumáky, řídítka z kola, blinkry, trubky, rukavice, v bezejmenné jeskyňce nad Čtverečkem (nenašli jsme ani evidenční číslo) pro změnu sedačky z auta, dekl na kufr, poblíž pak nějaké zbytky plotu, dráty natažené mezi stromy a zarostlé do kůry… to vše je teď pryč.

autosedačky do jeskyní přece nepatří

Všechno jsme to nakupili u Císařské, zaměstnanci CHKO už si to odvezou. Na základně jsme si dali oběd a odpoledne jsme si nádavkem zašli vyčistit ještě silnic od kaštanu po Šošůvku a byly z toho další 4 plné pytle. Bylo nám přáno, v okamžiku kdy přestala stačit kapacita pytlů, které jsme u sebe měli, našli jsme v příkopu u silnice prázdný pevný pytel a mohlo se sbírat dál. Pytle jsme pak nechali k odvozu u vjezdu do Malé dohody. Pocit z výsledku je výborný. Uvidíme, jak dlouho zůstanou uklizené cesty a jeskyně okolo Císařské čisté.

Navečer jsme udělali výjezd na jih krasu, kam jsme byli pozvání na kulturní akci Speleohistoriků – oslavu narozenin. Sešla se zde spousta jeskyňářů z mnoha skupin, některé jsme dlouho neviděli, takže bylo o čem vykládat. V noci se vracíme na základnu u nás na severu.

posezení u Speleohistoriků

V neděli nás Kuba vytáhl na povrchovku do Suchého žlebu, konkrétně do úseku mezi Balcarkou a křižovatkou pod Vilémovicemi. Měl to tu projité už z dřívějška, takže nás neomylně protáhl kolem všech jeskyní a jeskyněk, které se tu nacházejí, od Šachty Adamováků a Šamalíkových jeskyní, přes Studenou a další minijeskyňky dále ve stráni, jako V Hložku apod. a druhým břehem zase zpět a kolem Žižkůvky do Ostrova. Tím víkend v terénu sice skončil, ale doma potom pokračuje porovnáváním, zda jsou všechny dnes obhlédnuté jeskyně někde evidované (u některých se nepodařilo na mechem porostlém vstupu najít evidenční štítek).

jeskyně V Hložku

Fotky z našeho úklidu krasu jsou na rajčeti, zápis také na webu Speleohistoriků.

autor: admin1