Revitalizace 2. ponoru Jedelského potoka (31.5.–2.6.2013)

sestup do II. propasti, jeskyně Dagmar

První navštívenou jeskyní byla Dagmar. Žádná pracovní akce, pouze kontrolní sestup. Skap poměrně bohatý, voda v propasti II od poslední kontroly před měsícem klesla o metr, tedy z 8 na 7 m. Pracovní úsilí jsme posléze soustředili do Jedelského propadání. Pokračovali jsme v úklidu Jedelského propadání od pozůstatků dřívějších badatelských výbojů. Za Rosťova odborného dohledu jsme se s Liborem pustili do stržení staré výdřevy, která hyzdí 2. ponor.

Stržení je trochu silný výraz, spíš jsme z bahna postupně tahali jednu kládu po druhé, takové mikádo. Dle předpokladu se místy dal svah nad 2. ponorem do pozvolného pohybu. Podařilo se nám ale zachytit většinu sesunujících se kamenů a odklidit je dál od ponoru. Když sjela hlína z levé části svahu, ukázala se pod ní (asi) kompaktní stěna. Až deště zabahněnou stěnu omyjí, dozvíme se o morfologii 2. ponoru snad něco víc. Nakonec se nám podařilo vytáhnou podstatnou část staré výdřevy a 2. ponor se přiblížil původnímu vzezření (i když voda tu za poslední roky ponor značně pozměnila). Svah dál pomalu sjíždí do řečiště a Jedelský potok si z něj odkrajuje a odnáší ho s sebou do neznáma pod zemí. Ke konci pracovní akce nám začalo pršet, tak se promáčení vracíme do tepla základny.

2. ponor Jedelského potoka, neděle odpoledne

V taktéž propršeném nedělním dopoledni odcházíme s Alešem, Bohoušem, Zuzkou a Štěpánem na domluvenou exkurzi do Plániv. Osobně jsem byl na jeskyni hodně zvědavý už proto, že se tu nabízí srovnání s doposud známými částmi jeskyně V Jedlích a taky náznak, jak by mohlo vypadat pokračování neznámé. Plánivy se ukázaly jako další nádherná variace na téma voda a vápenec. Po prolezení jeskyně jsem si uvědomil, co práce a odhodlání musela stát tvorba nové mapy představené na letošním Speleofóru. Dobrá práce, páni mapéři! Při našem návratu už na povrchu neprší, svítí slunce, je krásné nedělní odpoledne. Že jsme prolezli jeskyni s přívlastkem "nejobtížnější v krasu" si naše těla plně uvědomila až v pondělí:-)

Na základně už nikdo není, tak jdu ještě na poslední kontrolu 2. ponoru. Libor s Rosťou dnes podle plánu vyklidili řečiště od včera vytažených shnilých klád. Provádím fotodokumentaci ponoru, beru 2 poslední klády a taky odcházím. Důležité je, že se ponor nezahltil.Teď už zase může příroda nijak neomezována pokračovat ve své práci. Kdo ví, jak daleko do masivu se potok ještě zakousne….

autor: admin1