Přelom roku na severu krasu (30.12.2014–3.1.2015)

jeskyně Dagmar, Chodba pionýrůPoslední letošní krasové setkání nám začalo nepříjemným zjištěním, že nám někdo vykradl základnu. Jak jsme postupně v úterý přijížděli do krasu, dávali jsme dohromady seznam, komu co bylo odcizeno. Večer jsme se snažili podle bizarního seznamu ukradených věcí sestavit profil pachatele a vycházely nám dvě varianty – buď někdo duševně chorý nebo těžká fetka. A nebyli jsme v tom sami, ve stejné době okolo Štědrého dne byli stejným podivínem vykradeni i Tarťáci. Ti pátrali a nakonec se podařilo najít někoho, kdo viděl někoho… a o 3 dny později Kuba dovezl část ukradených věcí s tím, že ostatní se snad taky vrátí.

Na Silvestra jsme zabádali v jeskyni Dagmar hned na dvou pracovištích. Kuba s Arankou pokračovali v zahlubování v Propasti pod Kaplí s tím, že se transport natěžené hlíny provede, až nás bude dostatečný počet. Ze dna byl z hlíny vykopán i 0,5 m vysoký sintrový nátek kdysi odpadlý ze stěny. Honza a já jsme šli zase kousek posunout čelbu v Chodbě pionýrů. Tvrdým říčním sedimentem jsme se stále v přímém směru prokopali o 0,5 m dál. Na závěr akce jsem ještě začal razit pod stropem sondu v sedimentu směrem k tušené levé stěně chodby, aby bylo možné do budoucí mapy zakreslit profil Chodby pionýrů v celé její kráse.

Propast pod Kaplí, jeskyně Dagmar

S nastupujícím večerem se na základně hromadí stále víc jeskyňářů, kromě bádající čtveřice je tu Termit, Lída, Libor, Milan, Aneta, Erik, neplánovaně se zjevil Kuča (hned nám bylo jasné, že o půlnoční zábavný program máme postaráno) a zastavil se i Aleš s většinou své skupiny. Poslední večer v roce tak u Dagmaráckého svařáku poseděli kromě Dagmaráků i zástupci Moravského krasu, Speleohistorického klubu, Myotisu a Býčí skály, pěkná sešlost. Na půlnoc jdeme k Tarťákům na Kubův ohňostroj, který zakončil malým překvapením vlastní výroby 😉 Po přípitku jdeme pokračovat ve veselí na Tarťáckou základnu. Tady už přišla chvíle pro "Kučův průlez do nového roku" (zaznamenáno na video) a po tomto úžinářském vystoupení dal ještě přídavek na téma "dosud netušená využití slivovice" (tohle už na videu naštěstí není).

před pracovní akcí v Dagmaře

Nový rok jsme dopoledne dospávali, odpoledne pak příjemná exkurze společně s členy MSK a večer procházka do Holštejna. Kýblování (první v roce 2015) přišlo na řadu až v pátek, kdy jsme s Honzou, Arankou, Kučou a Liborem vytěžili připravenou hromadu hlíny z Propasti pod Kaplí do Dómu nádob. Dole v Propasti to vypadá stále hodně nadějně, starosti nám dělá jen ta deponie v Dómu nádob. Bádáme jak o život, materiálu na deponii rychle přibývá a takové množství hlíny už nelze řešit kýblovačkou na povrch, na kterou je potřeba aspoň 12 lidí… Technické řešení tohoto problému bude jedním z témat letošní výroční členské schůze.

Sobota patřila povrchovce, pro změnu jsme se přidali na akci ZO Moravský kras a navštívili Pustý žleb. Počasí bylo po několika zamračených dnech perfektní a procházka byla navíc díky zkušeným průvodcům speleologicky velice poučná. Tímto jsme završili náš krasový pobyt a jestli budou v nastávajícím roce všechny akce takto vydařené, máme se na co těšit 🙂

autor: lukas