Propast pod Kaplí – prohlubování plazivky i dna propasti (31.1.–2.2.2014)

zavazející kameny ve dně plazivky, Propast pod KaplíV pátek večer jsme se na Dagmarácké základně sešli v počtu 4 kusy a každý z jiné skupiny. A podobně pestrá byla sestava, která se věnovala sobotnímu bádání v Propasti pod Kaplí. Během víkendu se totiž uskutečnilo hned několik výročních schůzí, takže se to po krasu jeskyňáři jen hemžilo. Nejdřív sestupuji dolů sám, prohlubuji dno plazivky, vytahám pár kamenů a pak už přichází na pomoc Zuzka, Bára, Jára, Speedy a Franci – v šesti lidech je těžba naprostý ideál.

Kýble dnes nikdo nepočítal, vytěžená porce je ale slušná. Ze začátku kameny, ke konci už jen hlína. Kdo nespěchal na svou výročku, prošel si po pracovce celou jeskyni. Přitom jsme počítali netopýry: 10× netopýr velký a 15× vrápenec malý (na místní poměry je vrápenců hodně). Samozřejmě kontrola vody, v propasti II pouze 1 m. Píši sice "pouze", ale v tomto období už dole normálně voda nebývá vůbec. Holt je znát, že na povrchu pořádně nezamrzlo a do podzemí se stále dostává dost vody. S pomocníky se dočasně loučím a vracím se ještě jednou do Propasti pod Kaplí zkouknout dnešní postup.

kameny ve dně Propasti pod Kaplí, jeskyně Dagmar

Dno je hlubší o 0,5 m a ze sedimentu trčí 2 částečně obnažené kameny, hnout s nimi nelze a úderům palice taktéž statečně odolávají (hlavně proto, že se tu nedá pořádně rozmáchnout), takže jejich likvidace přijde na řadu příště. Na závěr jsem se ještě věnoval samotné plazivce a postupně z ní vydoloval ještě 5 kýblů hlíny, které teď čekají na odtěžení na dně propasti. V podstatě jsem co nejvíc obnažil kameny ve dně plazivky, ale ani poté se vůbec nehnou. Je tedy vše aspoň připraveno na příští akci pro jejich odstranění účinnějšími metodami. Na povrchu už mě netrpělivě vyhlíží Libor a vyrážíme na noční putování přes hospodu a další jeskyňářské základny.

pod skálou jeskyně V Jedlích, uprostřed 2. ponor Jedelského potoka

V neděli nám plány narušila mimořádná ledovka, kvůli níž nemohli přijet jižani, takže jsme domluvenou exkurzi nakonec odložili na jindy. Místo toho jsme se alespoň prošli po krasu, prohlédli si nedávno odkrytou puklinu ve Velké dohodě a zašli do Jedelského propadání. Jedelský potok neustále teče v plné síle, pod skalní stěnou u jeskyně V Jedlích je ledová výzdoba a na několika místech byly položeny klacky a větve tak, aby nám bylo jasné, že tu někdo byl. Nakonec jsme se vrátili na základnu, sbalili si, posbírali kamarády a rozprchli se každý svým směrem k domovům. Příští pracovní akce bude spojena s Rumbálem.

autor: lukas