Pracovní víkend a jeskyně Sintrová

Uplynulý speleovíkend byl ve znamení pracovních akcí,exkurzí i staronových objevů.

Poté,co jsem se předešlý víkend do krasu kvůli nemoci nepodíval,cítil jsem potřebu vše dohnat.Odjeli jsme s Alešem Havlem v pátek večer do Vilémovic.Po nezbytné exkurzi U netopýra a naplánování činnosti jsme v pozdních nočních hodinách zalehli k odpočínku před náročným víkendem.

Po raním probuzení jsme vyrazili ve složení já,Alda,Bohouš,Zdenál,Lukáš a Honza směr propástka u Verunčiny jeskyně.Tam jsme těžili v sondě na dně propástky v místě s nadějným průvanem.

V popoledním čase jsem se od skupiny Myotis oddělil a přešel na protější stranu žlebu na další pracovní akci.Tou byla těžba v koncovém trativodu jeskyně Kravská díra.(pracoviště ZO 6-14 Suchý žleb).Na tuto akci jsem se přidal k Zdenkovi Dvořákovi,Jardovi Večerkovi a Kučovi.

Po ukončení akce jsem si udělal malou procházku žlebem a vydal se na místo srazu a zahájení hlavní akce tohoto dne.Sešli jsme se opět se členy skupiny Myotis,z raního osazenstva ubyla Eva,přibyli Jana,David,Kelf a Míra Blažek.Podnikli jsme krátkou poradu a vydali se vstříc historii.

Mnoho starých knih a dokumentů hovoří o různých jeskyních,chodbách a jezerech na území krasu se nacházejících.O některých se mluví,že opravdu existují,o jiných panuje přesvědčení,že jsou to báje a pověsti,od jiných existují i mapy.Některé upadly v zapomění úplně.

Rozhodli jsme se proto,že zkusíme některé tyto báje prověřit a jeskyně znovunalézt.Po delším pátrání ve starých dokumentech se nám v sobotu podařilo jednu z nich v terénu nalézt.

Je to jeskyně relativně krátká,délka chodeb je v desítkách metrů,ale překrásně vyzdobená.Proto jsme ji dali pracovní název jeskyně Sintrová.Poté,co jsme provedli základní dokumentaci a vstup do jeskyně zabezpečili,odebrali jsme se zpět na nejčastěji exkurzovanou lokalitu.

Pomohli jsme vyprovodit poslední hosty,hospodu zavřít a v časných raních hodinách ulehli k zaslouženému spánku.

Nedělní ráno bylo tak krásně prosluněné,že nám bylo líto kras opustit a vrátit se do Brna a zapli jsme mozkové závity na plné obrátky.Přesunuli jsme se já,Alda a Dejv na základnu ZO 6-16 Tartaros,za účelem zapůjčení klíčů od nějaké zajímavé exkurzní lokality.

První v plánu byla jeskyně v lomu Velká dohoda.Tato velice krásná lokalita se nám však nepodařila odemknout.Vrátili jsme se proto na Tartaros,kde nás Kuba uklidnil,že je to v pořádku.Na uzávěře jsou vyměněny zámky a on ještě nestihl vyzvednout nové klíče.

Zvolili jsme proto program náhradní,a sice Vintocké propasti .Poté,co jsme tyto nádherné vertikální lokality zexkurzovali,dali jsme si opožděný oběd v Holštejně a vydali se domů.

Nějaké fotečky: hadar1.rajce.idnes.cz/Pracovni_vikend_a_jeskyne_Sintrova/

autor: lblazek