O nás

Speleologická skupina Dagmar vznikla v roce 1973 a je jednou z mnoha základních organizací České speleologické společnosti působících na území Moravského krasu.

Konkrétně se věnujeme severní části Moravského krasu, kde máme povoleno provádět průzkum v několika jeskyních. Snažíme se objevit jejich další pokračování, zkoumáme souvislosti s okolními jeskyněmi, závrty a ponory, řešíme problematiku odvodňování této oblasti podzemními toky a v neposlední řadě zajišťujeme údržbu jeskyní a jejich dokumentaci.

V současné době probíhá náš výzkum na čtyřech lokalitách, kterými jsou jeskyně Dagmar, jeskyně U Jedelské cesty, propadání V Jedlích a Křížovy jeskyně.

Členy skupiny („dagmaráky") tvoří parta nadšenců všech generací a rozličných povolání, které spojuje záliba v jeskyňaření a ve všem, co k němu patří. Máme 17 členů a další příznivce, kteří čas od času přijedou pomoct při bádání.

Základna skupiny Dagmar leží v lese mezi Ostrovem u Macochy a Lipovcem u lesní cesty vedoucí k lomu Velká Dohoda (viz mapka). Láká-li vás možnost shlédnout krásy nepřístupného podzemí a máte chuť pomoci při průzkumu, napište nám na e-mail uvedený v kontaktech nebo sledujte na webu ohlášení příští akce a přijďte přímo na základnu. Doporučujeme vlastní čelovku a oděv, který si můžete ušpinit. Možností jeskyňářské seberealizace v našich jeskyních je hodně, takže nové zájemce o pomoc při průzkumu nikdy neodmítáme.

autor: Maty