Další víkend v Býčí skále, aneb cesta pro holínky

Uplynulý víkend byl opět ve zmamení spolupráce se skupinou ZO 6-01.Odjeli jsme v páteční odpoledne se synátorem Radkem do Josefovského údolí.

Po zabydlení se jsme se začali věnovat té příjemnější části víkendu.Byl totiž hlavně ve znamení oslav narozenin příznivce skupiny Zbyňka.Po chvíli veselého klábosení nastal čas k první z mnoha návštěv jeskyně.Tato akce byla čistě exkurzní.Vzal jsem Raďase,Dušana (6-21 Myotis),který jeskyni moc nezná a kamarádku Martina Golce Léňu.

Tato byla v nepřístupné jeskyni poprvé,tak jsem zvolil cestu ala všehochuť.Užili jsme si velkých chodeb,plazení,žebříků a traverzů a v neposlední řadě i nezbytné koupele.Cestu jsem volil tak,aby si jeskyni zamilovala.

Nejprve romantická procházka na začátek Rudovy štoly.Při návratu do Šenkova sifonu jsme se zanořili do vstupu pořádné jeskyně a proplazili se Buzgaňgem do Kaňonů.Následovala návštěva Májových jeskyní a návrat zpět.Tento jsem zvolil pro větší zážitek přes traverz kolem prkené hrázky až na rozvodí.Vody bylo tento víkend přiměřeně.

Nám,kteři jsou vyššího vzrůstu nateklo do overalů kolem krku jen trochu :-).Převlékli jsme se do suchého a vyrazili zpět do útrob matičky Země.Tato akce byla už pracovní.Zastesklo se nám totiž po sluníčku a vyrazili jsme v sestavě já,Štěpán Mátl a Dušan na oblíbenou floridskou pláž.

Nejprve jsme natáhli hadicový tah od Rozvodí až k Mapě republiky.Poté jsme se zanořili do hlubin a započali s plavením.Pro Štěpána to znamenalo vytvoření cesty k rozvaděči,aby mohl být dopraven do Barovky.Pro mě to znamenalo splnění hlavního úkolu.

Při jedné z předešlých akcí jsem si v těchto místech zanechal úplně nové holínky.Každý správný zahradník ví,že nejlepší rajčátko se nechá uzrát za oknem.Každý správný jeskyňář nechá uzrát gumáky pod vrstvou bláta :-).Bohužel si toto neuvědomil Radar a svoji nadbytečnou pravou zahodil.(levá,plně uzrálá,velikost 42 je pro případné zájemce k dispozici ).

Následovalo další kolečko.Bouda,suché oblečení,popíjení a další,v pořadí už třetí návštěva jeskyně.

Tentokrát se přidali Předseda Jirka Svozil,Jirka Kukla a Léňa.Vytáhli jsme z Floridy proudnici a smotali hadice.Pak už následovalo jen bujaré veselí.Sobotní den byl ve znamení povrchových procházek a návštěvy Jáchymky.S nastupujícím večerem nastal obvyklý program – pokračování v oslavách, a i na jeskyni došlo.Jako program jsem si zvolil zaměření Kaňonů a nadějné chodbičky za Mořským okem.Do zemských útrob mi dělali doprovod Štěpán a děvčata Peťa s Romčou,které byly na základně na návštěvě.Štěpán se věnoval své práci s údržbou rozvaděčů,děvčata mě vzorně asistovaly u mapování.

Po několika hodinách,kdy už nám byl pobyt v proudící ledové vodě nepříjemný,jsme se vrátili do společnosti.Venku vesele plápolal ohýnek,vyhrávala kytara,i hltánek rumu na nás zbyl :-).V neděli ráno dorazili kamarádi ze ZO 6-08 Dagmar na domluvenou exkurzi.Přidal se Alda Havel a Semišák (oba 6-21 Myotis ) a vyrazili jsme opět do jeskyně.

Původní plán,dojít až k Srbskému sifonu,se bohužel nezdařil.UPBK byl celý pod vodou.Sice jsem nechal demokraticky hlasovat,jestli to dáme na nádech,ale většina účastníků je zvyklých na relativně suché jeskyně.Vrátili jsme se zpět a dali si na vyplnění času klasické kolečko.Šenkáč-Buzgaňg-Hlinité síně-Kaňony a úplně čistí a promočení ven.Pak už zbýval jen odjezd domů a tradiční nedělní jeskyňaření v domovské hospůdce.

autor: dr.skála