Další Dny otevřených dveří na Býčí skále

Uplynulé dva víkendy byly opět ve znamení Dnů otevřených dveří Býčí skály.Tato akce je pořádána každoročně první tři květnové víkendy a koná se pod záštitou správy CHKOMK.

Vlastní prohlídky byly rozděleny do dvou tématických celků.Prvním z nich byla návštěva Předsíně,známé významným nálezem MuDr Jindřicha Wankela z roku 1872.Odkazu tohoto významného jeskyňáře a archeologa byly letošní DOD věnovány.U rekonstruovaného obětiště z mladší doby železné prováděl vzorový výklad po všechny tři víkendy Laďa Šebeček za velice významné pomoci Zuzky Minaříkové a Petry Dohnalové.Třetí,poslední víkend je doplnil i Martin Golec.

Tato vizualizace jedné z teorií o dávných událostech byla doplněna replikami nálezů,takřka nerozpoznatelných od originálů uložených ve Vídeňském muzeu.Tyto překrásné repliky byly poskytnuty Laděm Šebečkem,jejich tvůrcem.

Následně byli turisté svěřeni do spárů nás,pološílených až šílených jeskyňářů :-).Prohlídková trasa vedla hlavní chodbou staré BS,přes Šenkův sifon až do Velké síně.

Po všechny tři víkendy jeskyni a její okolí navštívilo velké množství turistů.Pokaždé měli možnost shlédnout něco navíc.První víkend byl ve znamení celosvětového dne parků a doprovodných atrakcí bylo nejvíc.Na louce před býčinou se usídlila skupina nadšenců z České Třebové Bacrie,kteří ukazovali styl života starokeltů,odlévali různé drobnosti z bronzu a zájemci si mohli odzkoušet modelování keramiky z jeskyní hlíny.O další velice zajímavou atrakci se postaral Piff,který předváděl výrobu Halštatských skleněných korálků.Zájemci měli možnost si toto vlastoručně odzkoušet,případně si některý z těchto skvostů,které zdobí i Laďovy repliky zakoupit.

Piff,který se zůčastnil i třetí víkend,měl stan trvale obležený.Další atrakce už byly vesměs pro hračičky.Pro děti byly nachystány dvě pohádky v podání loutkového divadla,pro nás žíznivce pojízdná kavárna Tungsram tranzit s výborným 14ti stupňovým pivečkem z Velkomeziříčskýho pivovaru.

Tento první víkend probíhaly další doprovodné akce spojené s ukázkami starých řemesel i u nedaleké Františkovy hutě a svůj program měla i správa jeskyní ve Výpustku,kde byly mimořádné vstupy s pozměněnou prohlídkovou trasou.Po celou první sobotu byla zajištěna doprava mezi Adamovem,BS a Výpustkem historickým autobusem z expozice brněnského Technického muzea.

Další dva víkendy byly už jen o Býčí skále.V obě soboty byla vždy jedna výprava obohacena o takřka hodinovou přednášku o historii bádání v jeskyni.Tento výklad,plný faktografie si připravil a vzorně prezentoval Jirka Svozil,současný předseda ZO 6-01.Výklad byl doplněn o prezentaci fotografií historických i nových,v rámci této prezentace byl promítán i vítězný film letošního Speleofóra Dobývání dómu Ticha od Štěpána Mátla.

Poslední neděle byla obohacena o kulturní zážitek .V předsíni vystoupil v 11.00 a 15.00 pěvecký sbor Antea.Bohužel jsem ani jedno vystoupení nestihl.V prvním termínu jsem "vyfasoval" turisty 🙂 ,druhý začínal v době,kdy jsem se vrátil promáčený z jeskyně,kde jsem vedl exkurzi k ÚPBK a Májovek s návratem přes Kaňony.Příští rok mě to ale určitě vyjde a budu moct přidat vlastní poznatek 🙂 .

Všechny tři víkendy plné turistů a nasvícené jeskyně byly potřebné,ale únavné.Je rozhodně lepší lidem takto nekomerčně něco nabídnout,než aby šmejdili po různých bývalých žumpách a Lidomornách,případně upilovávali zámky u různých lokalit,ale z hlediska psychyky radši tři dny kopat 🙂 .

Proto jsme se snažili si mezičas mezi víkendovými dny vyplnit.Štěstí nám přálo a každý víkend jsme se dokázali odreagovat.První,spojený s pokusem o návštěvu Rudického propadání jsem popsal v minulém příspěvku.Druhý víkend byl taktéž výživný.

Navštívili mě sousedé z místa bydliště,se kterými jsem byl již dříve domluven,že se za nějakou výpomoc kuknou dál.Díky velice příznivým vodním stavům,jejich zájmu a celkově dobré náladě jsme exkurzi trošku natáhli.Vzali jsme si s Raďasem,který mě po všechny tři víkendy dělal zadáka,poslední sobotní výpravu v 16.00.Doprovodila nás Zuzka,která si odvykládala ten den svůj poslední Halštat a ochotně nám vyvedla turisty ven z jeskyně.Ještě jednou ji za to dík.

My jsme pokračovali dál do hlubin.Zájem a nadšení přátel stále byl,tak jsme došli až k Srbskému sifonu.Při návratu jsem si je v Šenkáči prohlédl,a naznav,že stále nemají dost,odbočil jsem k obvyklému kolečku.Buzgaňg,Hlinitý,Májovky a Kaňonama ven.Sice mě po výlezu do už tmy,šesti hodinách v jeskyni a nachozených a nalezených několika kilometrech padali na zem,ale vypadali spokojeně 🙂 .

Poslední mezituristový víkendový čas byl ale asi nejzáživnější.Jednak jsem kromě běžné turistické trasy vedl exkurze dál v sobotu i v neděli,ale co hlavně,po třech týdnech se konečně i bádalo.

Již delší dobu bylo vytypováno jedno zatím nejmenovatelné místo,které by mohlo být zajímavé a nadějné.Vyrazili jsme v sobotu s příchodem tmy do jeskyně.Dopravili čerpadlo,natáhli hadice a začali plavit.Bylo mi umožněno být na čelbě,takže jsem to mohl zažít.Je to opravdu krásný pocit,když se proudnice,která s člověkěm mlátí ze strany na stranu najednou zklidní,a voda mizí dlouhé minuty v neznámu.Nezbývá,než doufat,že toto místo,kde se začal projevovat velký průvan,změní tabulky :-).

Celkově se dá říct,že uplynulé tři víkendy byly velmi hodnotné a kolegům ze Zo 6-01 se do příštích DOD podaří mnoho velkých objevů pro zpestření výkladu.

autor: Hadař