Setkání jeskyňářů v Javoříčku 2014

V prvním říjnovém víkendu proběhlo setkání jeskyňářů, tentokrát v Javoříčku. Setkání jeskyňářů je tradiční akce, v minulosti konaná na Tetíně v Českém krasu. Od roku 2010 se setkání stalo putovním a na jeho organizaci se dobrovolně podílí každý rok jiné speleologické skupiny. 

Setkání pořádala ZO ČSS 7-09 EstavelaZO 7-14 Ludmírov-ŠtymberkZO 7-0 Vojtěchov a ZO 7-03 Javoříčko, která nabídla účastníkům zázemí na své skupinové základně. Program exkurzí byl bohatý a zahrnoval různé typy terénu od turistické trasy po Javoříčských jeskyních, až po exkurze s použitím jednolanové techniky (Lví jáma, Kostelík apod.)

Organizace setkání byla zvládnutá velmi dobře a to počínaje informačním servisem před započetím akce, přes komunikaci během on-line registrací účastníků  až po samotný průběh akce. Na webu pořadatelů byl přehledný program a orientační mapka s vysvětlením, co se kde odehrává (ubytování, exkurze). Bylo možné se registrovat předem a mít tak rezervované ubytování i exkurzi. Po příjezdu na chatu Jeskyňka účastníky odbavilo osazenstvo informačního stánku, které potvrdilo exkurze a označkovalo účastníky náramkem -jako na festivalu. Oficiální účastníci byli tímto snadno identifikovatelní a na oplátku obdrželi slevu 5 Kč na každém jídle.

 

Ubytování bylo možné v chatě Jeskyňka, kde se akce konala a v základně Javoříčských jeskyňářů. Na prostranství u Jeskyňky se pak odehrával veškerý společenský program. Projekce probíhala v gigantickém párty stanu, který byl zatažen plachtovými stěnami a vytápěn plynovými lampami. Za tuto prozíravost patří poděkování autorovi nápadu, který se nenechal obalamutit příslibem návratu babího léta na tento víkend. Organizátoři měli skvěle podchycené i občerstvení v podobě množství teplých pokrmů (řízek, křidélka, salát, klobása, polévky atd.) a dvou nezávislých výčepů. Stan byl nazvučen, na venkovním prostranství bylo přidáno osvětlení, v ústraní stály mobilní pisoáry kosmických tvarů. Jídlo bylo k dispozici ještě dlouho po půlnoci.

 

Svolávání na exkurze, potvrzování seznamů, poučení a podpis o poučení před exkurzí, znalosti průvodců a jejich soudnost při vedení exkurze, to vše jen umocňovalo dobrý pocit pro účastníky, že vše šlape hladce. Obdiv patří i vedoucím exkurzí, kteří provedli za den dvě i více exkurzí na trasách s použitím jednolanové techniky.

Odpolední program zahrnoval přednášky, prezentace a projekce filmů, večer pak po vyhlášení fotografické soutěže Czech speleo photo 2014 hrála živá kapela Tyrkys band. Díky poloze místa konání se tentokrát sešli početněji speleologové z moravských skupin, silně zastoupené bylo i Slovensko a přijela i početná skupina Wroclavských grotolazů.

Za množství skvěle odvedené práce při přípravě setkání, příjemný přístup a určitě i nekonečnou trpělivost s účastníky letošního setkání patří všem organizátorům velké poděkování.

autor: admin2