Nová perspektiva pro DistoX2 ?

Autor článku: Jan Voráček, ZO ČSS 1-05 GEOSPELEOS

Před několika dny, při pročítání seznamu změn nejnovější verze 6.11 topografického softwaru TopoDroid, jsem v něm narazil na zmínku o jakémsi „DistoXBLE“. Začal jsem pátrat a opravdu – něco se peče. Ve středu 12. října 2022 se konal na YouTube kanálu Národní komise pro katastr Italské speleologické společnosti online seminář s názvem „Prezentace nového DistoXBle“, který moderoval Marco Corvi, autor TopoDroidu. Hostem semináře byl Siwei Tian, čínský jeskyňář, absolvent Beijing University of Aeronautics and Astronautics. Shlédl jsem celý cca hodinový seminář a v následujícím textu přináším přehled hlavních informací v něm zmíněných.

Tian je autor nové verze hardwaru 1.3 a firmwaru 2.7 pro DistoX2. Cílem bylo nahradit zastaralé a již nedostupné součástky a výsledkem je zase o trochu lepší DistoX2, které se opět může směle měřit se SAP5 a hlavně BRIC4. Hlavní hardwarové změny jsou:

  • Změna nabíjecího konektoru z mikro-USB na USB-C (tedy více „trottelfest und idiotensicher“).
  • Nový Bluetooth čip. Komunikační profil byl změněn z SPP (Serial Port Profile) na BLE (Bluetooth Low Energy). To přineslo snížení spotřeby energie při komunikaci s tabletem / telefonem, a tedy prodloužení času práce na jedno nabití.
  • Nové akcelerometry (senzory tíhového zrychlení, sloužící pro určení sklonu) s menší nelinearitou.
  • Redesign PCB (plošného spoje)

Výsledkem je nový hardware, u kterého bylo cílem volbou součástek dosáhnout možnosti produkce minimálně po dobu 3-5 let. S vývojem nové verze Tien začal letos někdy na přelomu dubna a května a v říjnu byly k dispozici prototypy.

Marco Corvi, který má k dispozici jeden z prototypů (viz foto), již připravil implementaci nového DistoXBLE do TopoDroidu a provádí testování. Podle dosavadních výsledků se dosahuje přesnosti pod 0,3°. Kalibrace se provádí naprosto stejně jako doposud – tedy 56 záměr „v kostce“. Výpočet i přenášená data jsou stejná, rozdíl je v komunikačním profilu. U starého klasického Bluetooth (SPP profil) občas docházelo k výpadkům přenášených dat, nový BLE profil je mnohem odolnější, spolehlivější a úspornější. Problém budou mít pouze ti, kdož byli dosud zvyklí (protože mají PDA s Windows Mobile) používat program PocketTopo od Beata Heeba. PocketTopo s BLE profilem nespolupracuje a ani nebude. Naopak vývojářům Androidích aplikací se práce zjednodušuje, podpora BLE v Androidu je naopak mnohem lepší než SPP. BLE podporuje většina současných Androidích zařízení. Jak bylo uvedeno, TopoDroid je již připraven, a také vývojáři dalších aplikaci (např. SexyTopo) mají možnost nebo již připravují nové verze. Tomu pomáhá i to, že TopoDroid je OpenSource, a jeho zdrojový kód je k dispozici na Githubu.

Problémem zůstává nedostupnost výchozího přístroje Leica Disto X310, který slouží za základ k přestavbě na DistoX2. Tien zmínil, že v Číně se ještě dá po bazarech a některých eshopech sehnat, Marco uvedl, že v Evropě po bazarech také za ceny mezi 170€ až 250€. Dlouhodobým plánem Tiena je připravit kompletně nové zařízení, zatím je ve fázi hledání vhodného laserového modulu. O možnosti použít k zástavbě některý nový model Leica Disto nebo jiného výrobce se nezmínil, osobně si myslím, že je to právě z důvodu časté změny výrobního programu těchto firem, a tedy opět nutnost nového designu PCB desky.

Tien počítá s podobným obchodním modelem, jako měl Beat Heeb. Bude nabízet kompletní sady k přestavbě, snaží se najít vhodného dopravce i pro Li-pol akumulátory, a dokonce uvažuje i o nabídce kompletního sestaveného DistaX2. Montáž bude probíhat podobně, jako u předchozí desky. Aktuálně probíhají finální testy, musí být jistota, že deska je stabilní (Marco poznamenává, že stabilní je, zatím neměl žádný problém) a měla by být k dispozici brzy (nicméně nespecifikoval, co to znamená). Cena by měla být podobná jako od B. Heeba nebo později i nižší, podle zájmu a počtu vyrobených desek. Bohužel se k ceně přidává vyšší cena poštovného z Číny (zapomeňte na free doručování jako z Aliexpressu apod.).

Dále Tian zmínil, že si je vědom problematiky akumulátoru, dělal znovu testy s klasickými alkalickými bateriemi, ale potvrdilo se, že jsou nepoužitelné. Musí být použity nemagnetické akumulátory. Přestože spotřeba DistaX2 dále trochu klesla, kapacita stávajících aku 600 mAh se v porovnání např. s BRIC4 jeví jako nedostatečná. Plánuje hledat nový s vyšší kapacitou. Nyní nadále od PowerStreamu.

Až bude nová deska hotová a připravená k distribuci, informace by se mohla nejspíše objevit na webu Paperless Cave Surveying, Tian nemá čas na tvorbu vlastního webu.

DistoX(2) v minulosti nasadilo laťku hodně vysoko a dlouho se suverénně drželo na špici. V poslední době jej dohnal a možná i předehnal BRIC4, srovnání sepsal Cimbál v eSpeleu č.4. Domnívám se, že pokud se novou verzi podaří dostat do produkce, bude stav zase trochu srovnán. Kompaktní design DistoX2 je velkou výhodou, nové Bluetooth LE sníží spotřebu a umožní stabilní přenosy a cena zůstává na rozumné úrovni (cena BRIC4 dosahuje s dopravou a clem téměř 25.000,-Kč). Také přesnost se opět zlepšila a je podložena matematikou (již není na webu PCS k dispozici, ale byla – mám ji). U BRIC4 toho o interním pozadí moc nevíme a udávané přesnosti v azimutu ±0,1° a ve sklonu dokonce ±0,08° ve mně evokují spíše klasický marketing, kdy se zaměňuje přesnost a rozlišení. Tak uvidíme.


1 Pozor – poslední verze TopoDroidu dostupná na GooglePlay je 5.1.40. Nicméně TopoDroid je nadále vyvíjen a další verze, včetně nejnovější 6.1.XX, se již dají stáhnout pouze z alternativního umístění. Důvodem je to, že TopoDroid nebude splňovat požadavky GooglePlay na „bezpečnost“ (přístup k systému souborů) a „nasazení“ (podepisování společností Google). Od listopadu 2022 nebude také aplikace na GooglePlay dostupná pro Android 11 a novější. Čili aktuální verzi aplikace bude možné instalovat pouze z hlediska Google neoficiálního zdroje a na telefonu/tabletu to znamená upravit nastavení, aby to šlo.

3 thoughts on “Nová perspektiva pro DistoX2 ?

  1. Super. USB-C již někteří mají i ve „staré“ verzi 🙂 BRIC4 mi přijde jako hodně neergonomické zařízení, ale posuzuji pouze z fotek. Vydrž současné verze mi nepřipadá až tak limitující. Velká výhoda bude, pokud bude posílat modul i s akecem.

  2. No..je to takový cvalík…ale dá se na to zvyknout..:-). Jinak funguje dobře a v kombinaci se Sexytopo o poznání líp než s topoDroidem

  3. Modul funguje dobře. Baterky už nemá- do budoucna má v plánu koupit 1 tsc. kusů baterek. Pokud má někdo zájem- budu mít 9 baterek navíc. Moduly bud objednávat na začátku února.

Leave a Reply