Před 14 lety (v roce 2008) vydala Česká speleologická společnost miniaturní brožurku formátu A7 (7 x 10,5 cm) s názvem „Bezpečnostní a zdravotnické minimum„. Brožurku sestavili za Speleologickou záchrannou službu O. Štos a MUDr. B. Kala a byla vytištěna na laminovaném papíře.
Brožurka měla celkem 22 stran z toho 18 textových (po odečtení obálky a předsádky) a vznikla rozřezáním a poskládáním ekvivalentu 3 ks listu papíru A5 při oboustranném potisku nebo 1,5 oboustranně potištěného listu A4. Knížečka byla zamýšlena k nošení v přilbě a použití „v případě potřeby“. Níže je pro připomenutí zobrazena obálka, obsah a ukázka kapitoly týkající se vyproštění z lana, bez záložního lana.
V současné době se uvažuje o aktualizaci této brožurky a také vznikla diskuse nad formou jejího vydání. Zda bezpečnostní minimum tisknout na laminovaný papír nebo ho nabídnout volně ke stažení a tisku dle vlastních požadavků, zda ponechat formát A7, nebo vydat v PDF, epub, kindle či jiném formátu.
Ze zvědavosti, kolik lidí původní brožurku četlo a zda ji někdo nosil nebo dokonce stále nosí v přilbě, vznikla anketa uvedená níže. K těmto otázkám ještě pro zpřesnění přibylo pár dotazů na délku vaší jeskyňářské praxe a formát, v kterém byste preferovali novou podobu brožury.
Za odpovědi předem děkujeme
K čemu je brožura která se nikdy nedostane k lidem? K ničemu. A přitom jí stačilo propagovat v hlavičkách na různých stránkách a nechat jí lidem zdarma v odkazech volně ke stažení. (pdf a pod).
Tak jsem si brožuru sehnal a na zkoušku vytisknul a otestoval. Mé zjištění: Brožura má zbytečně volného a chaotického místa. Důležité části jsou psané červeně, takže se stanou neviditelné když je čtete s čelovkou se zapnutým červeným světlem. Celá brožura je psaná jak v nějakém spěchu a slengem který ne každý plně rozumí, a s různými zkratkami. Absolutně nechápu co autora vedlo k volbě tak mrňavého písma. Také mladší generace nerozumí té jak bych to nazval až strýcovské formulaci. Autor si asi neuvědomuje že to budou číst lidé různého věkového zastoupení, v naprostém stresu, krizi, temnotě při červených diodách a s rozklepanými rukama v časové tísni, se zraněným kamarádem a podobně. Sekci krvácení se mi vůbec nechce ani komentovat. Kdyby se speleologové tímto návodem skutečně řídily tak někdo brzo zemře.
Kapitola pneumotorax a následný popis co dělat má být jako co?
Copak laik ve stresu a v krizi ví co to je pneumotorax ?
On jen ví že jeho kamarád má díru v hrudníku a nemůže dýchat !!!!
Pokud něco člověk v krizové situaci potřebuje tak je to rychlá efektivní, inovační a spolehlivě fungující rada a ne tohle.
Skoro to vypadá tak že ČSS snad nemá své členy ani ráda, když jim vydala něco tak smutného a tragického. Paradoxem už je jen fakt že na titulní straně je napsáno že je to určené pro členy ČSS.
Pevně doufám že to nikdo nenosil v helmě a neměl v úmyslu něco z toho použít pro případnou záchranu svého kamaráda.
No abych se posunul tak po přečtení této hrozivé publikace (jako fakt na ní nevidím ani špetku pozitiva) jsem byl tak otřesen že jsem zasedl k pc a vytvořil konstrukčně zcela odlišnou brožuru, která věřím poslouží svému účelu mnohem lépe. Upozorňuji že nejsem člen ČSS a ani nikdy nebudu, ale rád bych touto brožurou pomohl všem speleologům.
Použil jsem nejnovější poznatky z první pomoci a z psychologie, brožura je psaná velkým písmem jediné barvy a to černé, brožura je jasná stručná, okamžitě přehledná a jednoduchá. Je psaná tak aby i úplný laik a člověk v maximálním stresu okamžitě pochopil psaný text a věděl co přesně má udělat a v jakém pořadí.
Je kratší než od ČSS.
Pokusím se nějak spojit s redakcí jeskyňáře a brožuru zdarma dodat k přečtení, posouzení a k případnému zveřejnění na těchto stránkách.
Dále jsem ochoten jí zdarma poslat na email každému, kdo o ní projeví zájem. Ve dvou variantách, PDF a World aby si jí každý mohl změnit a upravit jak se to hodí k jeho potřebám.
Brožura je určena zdarma všem speleologům bez rozdílu.
Můj email je: viktorvasek@seznam.cz