Dolezení komínu, svařování žebříků a Vzpomínka (26.–29.8.2016)

natírání nových žebříkůV pátek po příjezdu neztrácíme čas a okamžitě s Vojtou a Jendou valíme do Dagmary. Chceme dnes dokončit vystrojení komína v Horním patře. A to se nám taky nakonec povedlo – úspěšně jsme se dostali přes poslední roztřepenou karabinu až do vrcholku komína a usadili nové kotvení. Co nám moc neudělalo radost, je zužující se vrch komínu zcela vyplněný sintrem. V zimě zaznamenaný průvan tedy neproudí z vršku komína, ale z některé pukliny v jeho stěně.

Komín je tedy nově vystrojen, ale ještě se tam vrátíme kvůli odstranění původního starého lana včetně kotvení. Karabiny a šrouby jsou korozí tak zdeformované, že nešly ani otevřít či vyšroubovat a bude se na ně muset použít hrubé násilí. A u toho rovnou zkusíme vykoumat, kudy to v zimě ten průvan proudí.

Sobotní ráno jsme se rozdělili na 3 skupiny, každá měla své úkoly. První tvořili svářeči a vrtáci, kteří se pustili do dokončení posledních úprav na nových žebřících pro Křížovy jeskyně. Druhá skupinka se vrhla na natírání již dokončených žebříků určených do Křížovek a taky do Dagmary.

natírání nových žebříků

Třetí skupinka se odebrala do Dagmary a tam dolaďovala terén pod lanovkou, aby měly kýble volný průjezd. Práce pod Jezevčákem šla pomalu, takže se při tom stihlo odtěžit na povrch všechno kamení a hlína uložené v Jezevčí síni. Svářecí družstvo pak mělo odpoledne ještě prácičku v Dohodě, kde navařili upadlý pant na skříni rozvaděče a taky přidělali nové panty na dekl k vodárce. Na závěr jsem odskočil do Propasti pod Kaplí změřit rozměr potřebného trámku, na kterém bude nad 2. stupněm propasti viset kladka. Pak už jsme mohli vyrazit k jeskyni 13C na Vzpomínku.

Vzpomínka u jeskyně 13C

Jeskyňářů se u Třináctky sešlo na pohled hodně, přesné číslo nevím, ale nás z Dagmary dorazilo 17 kusů, čímž jsme se možná stali nejpočetnější partičkou. Následovalo klasické kolečko k Amatérské jeskyni, nemohli jsme vynechat ani Lopač, kde jsme zavzpomínali na kamaráda Šediváka a přes zastávku u Němců jsme se dostali večer až do lomu k slavnostnímu ohni.

cestou přes Ostrovskou plošinu k Amatérské jeskyni

V neděli Jarda svařoval poslední dodělávky na žebřících pro Křížovy jeskyně a hned se to taky donatíralo. Teď máme kompletně vše připraveno na slavnostní montáž nových žebříků do Křížovek.

velkovýroba žebříků

K neděli patří i nějaká exkurze, podařilo se zajistit vstup do Holštejnské jeskyně, takže jsme ji ukázali těm, kteří tam ještě nebyli. Exkurze to byla příjemná, počasí krásné, z krasu se nám nechtělo. Nechtělo se nám dokonce tak moc, že se nás pár domluvilo na přespání až do pondělka a že se brzy ráno rozprchneme za pracovními povinnostmi. Volný zbytek odpoledne jsme proto využili na ještě jeden sestup do Dagmary, kde jsme s Adamem odvalili poslední kameny, které zavazely v trase lanovky skrz Dóm nádob. Zbývá tedy poslední překážka pod Jezevčí síní a trasa bude úplně volná.

V pondělí ráno už valíme každý svým směrem. Nevím jak ostatní, ale já s Vojtou jsme se cestou kochali východem slunce, krásný to začátek dalšího týdne.

cestou do práce se kocháme východem slunce

autor: Maty