Sabotin – vojenské muzeum pod širým nebem

V roce 2015 uplynulo rovných 100 let od začátku Sočské fronty a vzhledem k tomu, že Sočská fronta výrazně poznamenala značnou část Slovinska, plánovali Slovinci významné oslavy. Jak už to ovšem u Slovinců bývá, zůstalo hlavně u těch plánů.
Tedy, abych Slovincům nekřivdil, oslavy proběhly a probíhají, nicméně v "naší" části Krasu, zůstalo hlavně u plánů. Na jaře roku 2013 jsme měli schůzku s naším velvyslancem ve Slovinsku a poté i s župany občiny Kostanjevica-Miren a občiny Komen a všichni pánové nás seznamovali s velkým mezinárodním táborem, který měl v letech 2013 a 2014 čistit Kras, mapovat podzemní jevy a nejvýznamnější z nich zpřístupnit veřejnosti tak, aby po oslavách nezůstalo jen několik vzpomínek, ale také něco trvalejších pozůstatků.
Teď máme rok 2015 a všechny plány zůstaly (i díky povolebním změnám na občinách) pouze na papíře.
Naštěstí jinde byli lidé akčnější a když jsem se v rámci volného dnu dostal po deseti letech opět na vrch Sabotin, nestačil jsem se divit změnám.
Sabotin je takový úžasný podlouhlý kopec nad Novou Goricí. Vrchol je sice jenom 606 m. n m., ale vzhledem k tomu, že leží poblíž Terstského zálivu, je jeho nadmořská výška téměř i výškou skutečnou a při pohledu zdola budí respekt. Kromě toho je z něj krásný rozhled na všechny strany a na tu jednu až na Triglav. Po hřebeni probíhá Slovinsko-Italská hranice, takže byl hodně dlouho uzavřený pro turisty.
A za první světové války to byl pro Rakousko-Uherskou obranu velmi strategický bod, takže byla pod hřebenem Sabotinu vybudována sestava kaveren, kdy ze slovinské strany bylo vybudováno zázemí a na italskou stranu byla instalována děla, která měla Sabotin bránit před italskými ofenzívami. Pro zásobování Rakousko-Uherských pozic byla od údolí Soči vybudována lanovka.
Vojáci si byli natolik jistí nedobytností Sabotinu, že před italskou šestou ofenzívou odjel velitel pozice generál Erwin Zeidler na plánovanou dovolenou. Jak ovšem šestá ofenziva ukázala, Sabotin nedobytný nebyl. Italové pak pouze přetlačili a otočili děla na Slovinskou stranu a z italské strany zavedly pod vrchol svoji lanovku.
V rámci oslav 100 let od spuštění Sočské fronty byly kaverny, zákopy a vojenské stavby zrekonstruovány a návštěvník se je může projít v přesně takovém stavu, v jakém byly za války. A návštěva za to určitě stojí.

 

Podrobné informace a galerii fotografií najdete pod níže uvedeným odkazem.

www.sabotin-parkmiru.si/index.php/galerija-slik/category/1-park-miru

 

Sabotín

autor: admin1