Propast pod Kaplí – vyklízení kamenů z plazivky (28.–30.3.2014)

plazivka v Propasti pod KaplíPrvní sestup do Dagmary do Propasti pod Kaplí jsme podnikli už v pátek odpoledne. Nejdřív dolujeme ze dna propasti tři velké kameny. Palici zlomenou při poslední akci jsme zapomněli opravit, takže jsme kameny jen odkulili bokem a sondovali pajsrem ve dně. Hlinito-písčitý sediment je kyprý se spoustou vzduchových kapes a pajsr prochází dolů neskutečně hladce. Poté se s Honzou střídáme ve vytahování kamenů z plazivky a ukládáme je na dně propasti.

Zhruba ve stejný okamžik, kdy je prostor na dně propasti kameny zaplněn, nám dochází síly a vracíme se na povrch. Na základně nás čeká radostné zjištění, že se počet Dagmaráků prudce zvýšil a oproti plánu nás bude na sobotní bádání dostatečný počet. Proto se hned ráno můžeme vrátit do Propasti pod Kaplí a postupně vytěžit všechny v pátek připravené kameny až na deponii v Dómu nádob. Následně na deponii přidáváme stejně velkou porci hlíny ze dna propasti. Je po poledni a jdeme na povrch na obědovou přestávku. Tam se mezitím odehrává akce "lavičky", tedy obnova posezení kolem našeho ohniště. Rozhodujeme se chvíli vypomoct s touto činností a nakonec je kolem toho tolik práce, že když navečer končíme, je jasné, že do jeskyně už nikdo nepůjde. Pěkně jsme se dnes nadřeli, ale trocha energie na cestu do Ostrova a noční koupání v rybníku nám ještě jako vždy zůstala.

V neděli znovu dodělávky posezení kolem ohniště. Až je vše hotovo, přichází Libor s nápadem, že si odpoledne uděláme už jen nějakou lehčí exkurzi – třeba do Balcarky. Tak jsme na to kývli a za posměšných poznámek jeskyňářů vylézajících z Lopače vcházíme po betonovém chodníčku do Balcarky. Při průchodu jeskyní jsme pak pod vlivem krásy zdejší výzdoby naplánovali, jak by asi měly vypadat, jak budou rozměrné a jak budou vyzdobené naše objevy, které nás v jeskyni Dagmar jistě brzy čekají 🙂

autor: Maty