Pracovní akce 7.–10.5.2009

Jenda zalézá do Dagmary

Ve čtvrtek odpoledne jsme se začali sjíždět na základnu. Matouš s Jendou zalezli do Dagmary udělat pár fotek, ostatní se šli podívat na stav našeho pracoviště v propadání V Jedlích. V pátek ráno jsme vyrazili do Jedlí, natáhla se lanovka a pokračovali jsme v těžbě ve druhém ponoru Jedelského potoka.

Během jarního tání potok odplavil hlínu mezi vápencovými balvany na hraně sondy a ty se zřítily dolů. Kromě splavené hlíny jsme tak museli vytahat značné množství těchto kamenů a ty extra velké pak rozbíjet palicí. Jeden takový dvousetkilový kamínek při svém dopadu do sondy narazil na vápencový blok v pravé stěně sondy a roztříštil ho, pravá strana se tak stala ještě nestabilnější. Odpoledne jsme protáhli Bramboráka, Eternita a Reginu Horním patrem jeskyně Dagmar a i tady jsme strávili nějaký čas focením.

V sobotu pokračovala těžba v sondě. Příval bahna a kamenů po jarním tání jsme celý vytahali a pustili jsme se do těžby ve směru odtoku horizontálně do svahu. Problémem začíná být bezpečnost při práci v sondě. Levá strana drží dobře – tvoří ji liťák. Pravou stranu tvoří velké bloky vápence, ta zatím taky drží. Nebezpečný je strop, který je tvořen vyvážkou z bývalé vápenky v lomu Velká Dohoda. Ve vyvážce jsou volné dutiny a trčí z ní další kusy vápence. Nabízí se dvě možnosti. První je předřevení sondy a zároveň její posunutí dál do svahu. Druhou možností je pokračovat na dně horizontálním směrem a nestabilní strop nad sebou dřevit. Otázkou je, zda by tato výdřeva vydržela, pokud by na ni seshora z dutiny ve vyvážce dopadly kameny. Aspoň máme o čem do příští akce přemýšlet…

autor: Maty