Pracovní akce 28.–29.3.2009

Matouš odemyká Dagmaru

Na víkend jsme už delší dobu byli domluveni na pracovní akci, jenže čím víc se víkend blížil, tím víc Dagmaráků se ozývalo, že z nejrůznějších důvodů nemohou přijet. Když už to vypadalo hodně zle, potvrdil svou účast Bramborák a ozval se i Aleš z Myotisu, a tak jsme nakonec přeci jen v sobotu bádali.

Ve složení Matouš, Aleš a Bramborák jsme se v Dagmaře nejdříve podívali do propasti II, kde ale průzkum nebyl možný, protože voda vystoupala 6 m nade dno. Proto jsme přistoupili k variantě č. 2 – těžba u Kaple. Cestou ke Kapli Aleš fotil a počítali jsme netopýry. Kromě obvyklých netopýrů velkých a vrápenců malých jsme tentokrát našli i dva kusy zatím neurčeného druhu netopýra, který se v Dagmaře vyskytuje jen výjimečně. V Dómu nádob nás překvapilo sintrové jezírko plné vody, která v něm bývá také velmi zřídka. Slezli jsme ke Kapli a pustili se do těžby v místě, kde jsme před měsícem začali. Kypré hlíny postupně ubývalo, až jsme se nakonec dopracovali k hutným jílům, které se na lopatku neustále lepily a musely se po každém nabrání z lopatky do kýblu seškrábat ručně. Po vytěžení 70 kýblů se v nejnižším bodě dala v pozici hlavou dolů prostrčit ruka mezerou mezi stropem a jíly do volné úzké vertikální pukliny neznámé výšky. Příště se bude muset místo těžby rozšířit, protože v nejnižším místě už se s kýblem nedá vytočit a těžba je hodně namáhavá. Než jsme vylezli na povrch nafotili jsme ještě nějaké fotky v Dómu konce.

V neděli exkurzně navštívili Dagmaru jeskyňáři z Tartarosu a já jsem se spolu s Bramborákem zúčastnil Franciho školeníčka jednolanové techniky na jejich základně. I když nám počasí nepřálo a po celou dobu slabě poprchávalo, účasti na školení jsme rozhodně nelitovali. Začínající speloalpinisté dostali do začátků základní informace a i pokročilí lezci získali mnoho užitečných rad a tipů, jak zefektivnit svůj pohyb po laně a jak předcházet případným problémům, které při pohybu ve vertikálách mohou nastat. Dozvěděli jsme se tak spoustu věcí, které v knihách a příručkách nikde nevyčtete, ale naučí vás praxe nebo zkušený jeskyňář. Proto jsme rádi, že se Franci se všemi účastníky podělil o své mnohaleté zkušenosti.

autor: Maty