Pokračující spolupráce s ZO 6-01

Uplynulé dva týdny byly opět ve znamení spolupráce se ZO 6-01 Býčí skála.Speleobádání jsme započali již ve čtvrtek.Odjeli jsme do krasu v sestavě já,David a Maty již v brzkých odpoledních hodinách.Díky dostatečnému množství času a celkově dobré náladě jsme si posadili laťku dost vysoko.

Úkol jsme si však splnili.Podařilo se nám doměřit celé Kaňony od konce Povodňové chodby,přes Hlinité síně až k odtokovému sifonu jeskyně Májové.

Tímto se nám podařilo uzavřít okruh známých prostor,a se získanými daty se už dá rozumně pracovat.

Následující den,v pátek jsme se po splnění pracovních poviností do Josefovského údolí vrátili.S Davidem jsme využili toho,že na základně bylo ještě relativně málo lidí a tudíž nehrozil brzký odchod na pracovní akci.

Odebrali jsme se do Buzgaňgu,kde jsme asi dvě hodiny pokračovali v mapování této spletité soustavy chodbiček.Po návratu na boudu jsme chvíli poklábosili a poté se hromadně přesunuli do jeskyně Barové-Sobolovy k dalším přípravným pracem potřebných k plánovanému pokusu o průnik do Dómu ticha.Akce byla ve znamení transportu čerpadel do sifonu Křížového dómu.

Bohužel se kvůli vysokému průtoku nepodařilo tento vyčerpat.Než jsme dokončili přípravné práce,hrázka v Kaňonech přetekla a my museli opět přírodě ustoupit.Přesunuli jsme se na základnu,kde jsme opět do časných ranních hodin u lahvinky diskutovali o dalších plánech.

Sobotní dopoledne bylo o exkurzi,kdy jsem vzal do Svozilky dívčinu Jitku,která byla sice v jeskyních poprvé,ale už se z ní klube nová jeskyňářka :-).V odpoledních hodinách se pro mě stavili přátelé ze ZO 6-08 Dagmar a přesunuli jsme se na naši základnu v Březině k opožděné oslavě mých narozenin.Kolegové z BS s Davidem se odebrali do Barovky dokončit rozdělanou práci,s tím,že na Březinu dorazí později.

My jsme po příjezdu na boudu nachystali něco dřeva na ohýnek a odebrali se na exkurzi do Malého lesíka,kde Dagmaráci ještě nebyli.Mezitím už se začali sjíždět další hosté,a mohli jsme se plně věnovat jeskyňaření.Akce se vydařila,výborně jsme se pobavili až do ranních hodin.

Všem kteří se stavili,tímto děkuji.

Neděle byla o procházce na Býčinu a odjezd domů.Na jakoukoliv návštěvu jeskyně nebylo po náročném víkendu fyzických ani psychických sil :-).

Následující pracovní týden jsme jeskyně vynechali.Měli jsme sice naplánován generální útok k dalším postupům,ale zhoršené počasí nám opět nepřálo.Odjezd do krasu byl tudíž až v pátečních odpoledních hodinách.

Páteční akce byla o retransportu nadbytečného materiálu a nářadí z Druhé propasti Barovky.Další z akcí byla v pozdních nočních hodinách,a sice v hlavní chodbě.Byla v duchu příprav na nadcházející dny otevřených dveří.Spravovalo se osvětlení,vynášely se z jeskyně nadbytečné věci.

Sobotní dopoledne jsem strávil ve Svozilce,kde došlo k poruše na odvodňovacím tahu a bylo nutno se tam zaplaveným polosifonem prokýblovat a prosoukat kvůli opravě.Zbytek dne už byl ve znamení bloumání po jeskyni.

Kolegové z BS měli odpoledne mimořádnou schůzi,tudíž nebylo možno bádat.Sobota byla navíc dnem úklidu Křtinského a Josefovského údolí,tak jsem starou BS provedl pár zájemců,jako odměnu za jejich záslužnou činost při sbírání odpadků.

Novou skorojeskyňářku Jitku jsem zasvětil do tajů jeskyně,provedl ji Májovkama,hlavní chodbou až k druhé štole a sám navštívil různé odbočky,které mě byly doposud neznámé.Neděle už byla tradičně dnem odpočínku a sbírání odhodlání k další návštěvě krasu 🙂

autor: lblazek