Pod Kaplí, na Karhanu i jinde (12.–14.7.2013)

jeskyně Vymodlená - vchod

Během pracovního týdne se v jeskyních nic moc neudělalo, tak jsme si to hned vzápětí přijeli vynahradit. Spolupracovníky do podzemí mi byli Libor a Zina. Hlavní část sobotního programu se odehrála pod Kaplí v jeskyni Dagmar, kde jsme pokračovali v zahlubování, materiál ukládán až do Dómu nádob. S každou další pracovní akcí to zde vypadá nadějněji. Prostor na dně pracoviště se podařilo v rámci možností i rozšířit. Hlína byla díky skapu tentokrát mazlavější a opět se v ní objevují rozlámané mohutné sintrové náteky a sintrové desky se zárodky stalagmitů 10 cm v průměru.

Odpoledne jsme se ve stejném složení prošli přes Ostrovskou plošinu a dorazili až ke Karhanovu závrtu. Právě probíhalo střídání pracovníků a dolů jsme sestoupili s poslední směnou. Naposledy jsem tu byl, když se vstupní šachta skružovala, objevenou propast jsem viděl poprvé až teď a musím dát zapravdu všem, kteří říkali "běž se tam podívat, budeš čučet". Krásné. A k tomu velice nadějná šachta uvolňovaná z jejího dna, i tady už je odveden kus práce. Kameny jsou dokonale proprané, akorát tu chybí průvan (tedy aspoň během naší návštěvy nebyl). A nějaký ten metr pod nejnižším dosaženým bodem šachty se najednou jen tak ozve kámen, který se třikrát převalí na kamenitém svahu někde v neznámu pod námi, paráda. Objevy můžou přijít velice brzy, tak jsme k nim taky trochu dopomohli a helfli s odtěžováním kamenů ze dna šachty.

Navečer telefon, byla sháňka po dvou pomocnících na nedělní čerpací pokus v luxusní lokalitě, tak jsme na to s Liborem okamžitě přikývli, takové nabídky se neodmítají. V neděli navečer po ukončení čerpání jsme zašli ještě na Vymodlenou osondovat některé volné pukliny v objevech pomocí inspekční kamery. Chtělo by to prodlužovací kabel pro kameru, ale i tak, kam jsme dohlédli, byly pukliny podezřele volné. I tady je značný potenciál. Vlastně jsme za celý víkend navštívili spoustu nadějných pracovišť. Kde budou objevy nejdřív?

autor: lukas