Likvidace deponií v jeskyni Dagmar (17.–20.7.2014)

Studna - jeskyně Piková dámaMinimálně jedenkrát do roka se u nás zastaví početná skupina pomocníků ze severu Moravy. Tentokrát se tak těšili, že sekce ze Šternberka přijela už ve čtvrtek odpoledne, takže se hned v pátek ráno mohlo začít bádat. Pro tolik lidí tu byla přichystána práce už dlouho, a to zmenšování deponií v jeskyni Dagmar. Konkrétně se likvidovaly sedimenty a kamení uložené v Dómu nádob a Jezevčí síni. Vše je materiál původem z Propasti pod Kaplí a nyní byl těžen ven z jeskyně.

V pátek jsme se rozhodli vyklidit celou Jezevčí síň. Zalézáme do Dagmary, ale ze všeho nejdřív se jdeme podívat do Propasti pod Kaplí, mnozí z dnešních účastníků tu již dříve kopali a byli zvědaví na postupy. Po prolezení se vracíme nahoru, vytváříme řetěz a kýblujeme. V odpoledních hodinách je úkol splněn, Jezevčí síň je úplně vyčištěna a na povrchu skončilo 200 kýblů hlíny. Poté je potřeba ještě kontrola stavu v jižní větvi. Propast II je bez vody a značné sucho je po celé jeskyni. Proto jsme po hodně dlouhé době navštívili i Dunivý dóm, kam jsme se dostali neobvykle čistí (normálně plazení polosifonem). Sucho je teď všude, Jedelský potok taky sotva teče a navíc přestala přitékat voda z Jedelské vodárny, což komplikuje život vícero skupinám.

nakládání hlíny, Jezevčí síň

Večer proběhlo klasické kolečko: k Němcům, koupání v ostrovském rybníku a grilování na základně. No a pak to začal někdo hecovat a vše dopadlo tak, že jsme se odebrali na noční sestup do Dagmary a do 3 hodin v noci ještě tahali kameny zespod z Dómu nádob nahoru do Jezevčáku. Cca 100 kýblů kamení se tak výrazně přiblížilo k povrchu.

Kde jsme v pozdních nočních hodinách skončili, tam jsme v sobotu navázali a z Dómu nádob přepravili do Jezevčáku dalších 100 kýblů kamení. Následně se na scéně objevují čerstvé síly z Valašska a je nás tolik, že měníme strategii a v Dómu nádob začínáme nakládat do kýblů hlínu a ta putuje až na povrch. Takto se před jeskyni dostalo dalších 100 kýblů hlíny.

pauza na oběd

Po takovém výkonu musí přijít adekvátní odměna, tedy půjčujeme si klíče od Plániváků a jdeme na exkurzi do Pikové dámy. Přidal se i Alda s Helčou, který nám ukázal zajímavé odbočky, plazivky a prolízačky a pěkně nám tím exkurzi zpestřil. Poslední noc jsme završili u kiosku v lomu. Vydařenost sobotního večera dosvědčuje i to, že se někteří v neděli ráno probudili dokonce až u hřbitova v Ostrově 🙂

v Pikové dámě

Poslední den už tradičně ve znamení drobných prací, úklidu apod. O víkendu se stavil i Termit s kominíkem, takže jsme se zase kus posunuli ke kýženému prodloužení stavebního povolení pro naši základnu. A těch 500 kýblů, které se během celé akce posunuly jeskyní vzhůru k povrchu, se taky počítá 🙂 Dík všem zúčastněným, parádní výkon!

autor: admin1