Instalace vrátku do Dagmary a další postup ve Ventarole (8.–10.9.2017)

Čtrnáct dní po Vzpomínce jsme se v krasu sešli k další pracovní akci. Kromě Dagmaráků se přidal i Boris, posila ze Strážovských vrchů. A v sobotu ráno, dřív než jsme se pustili do nějaké činnosti, dorazilo k naší základně Kučovo nepřehlédnutelné krasové vozidlo – dorazil s komplet rodinkou a že za námi přijeli na víkend zajeskyňařit. Výborně, každé další ruce se budou hodit. Okamžitě se pouštíme do díla. Společně nakládáme vrátek na kolečka a převážíme jej lesem k jeskyni Dagmar.

Spuštění vrátku do jeskyně proběhlo relativně hladce. Usadili jsme jej na podestu pod vstupem, ale zatím nepřišroubovali. Je potřeba udělat několik testovacích jízd a najít tu správnou pozici pro jeho uchycení.

Odvoz vrátku k jeskyni

Nejdřív se ale Jenda, Mart a Boris pustili do menšího servisu lanovky. Na horním ukotvení vyměnili roztaženou karabinu (někdo ji při napnuté lanovce otevřel, karabina se okamžitě lehce natáhla a už nešla dovřít). Následně slezli do Dómu nádob a na spodním ukotvení lanovky odřezali přebytečnou část nosného ocelového lana a vynesli ji na povrch, takže už dole nebude překážet.

Vrátek je na místě

Kuča a Honza se mezitím přidali k Termitovi s Rosťou, kteří pracovali na údržbě základny. Rosťa měl nějaké dodělávky kolem komína, Termit obíjel venkovní část overalovny lepenkou. A Lída s Ivou pro všechny připravovaly oběd.

Obíjení overalovny lepenkou

Po servisu lanovky jsme si už v Dagmaře s Honzou vystačili sami dva – testovali jsme průjezdnost kýblů, v Jezevčí síni namontovali první rolnu a o něco níže jsme se pustili do prohlubování dna pod lanovkou. Ostatní (Jenda, Mart, Boris a Kuča s rodinou) se na odpoledne přesunuli do Jedelské ventaroly a pokračovali v průkopu v odbočce nalevo. Při práci narazili na už druhou lebku zajíce. Celkově se čelba opět hezky posunula, dnes to bylo o 2 m vpřed. Večer se všechny pracovní čety sešly v Dohodě a spolu s Tarťáky jsme dopili sud, který jsme dostali za úkol během víkendu zlikvidovat.

V neděli se ostatní poměrně brzy vytratili (nebo se jen šikovně schovávali před prací), Honza a já jsme ale ještě chvíli věnovali vrátku v Dagmaře. Po včerejší testovací jízdě jsme jej napevno přišroubovali k jeho podstavci a do příště musíme nachystat další rolnu.

Ukotvení vrátku

A z železné uzávěry na Dagmaře jsme flexou odřízli vnitřní mříž, která je totálně zrezlá, stejně se nepoužívá a jen zavazí. Jak doufáme, starý dekl by měl během příštího roku zmizet a celý vstup do jeskyně se zrekonstruuje.

Odříznutí nepotřebné mříže

Tím ale pořád nekončíme, zbytek odpoledne jsme věnovali Ventarole, kde nám chybělo do mapy dokreslit pravou "větev" jeskyně, kde se nekope. To jsme splnili a teď už zbývá doma mapu dokončit. S krasem jsme se teď na nějaký čas rozloučili, protože nás čeká pár akcí na Slovensku a jinde po republice.

autor: admin1