Velkoopatovická propast je o metr hlubší (7.–9.9.2018)

Jedelská ventarola zažila další intenzivní bádací víkend. Už v pátek tam řádili Kajus s Krtečkem. Dočistili některé z rozrážek a pak pokračovali ve směru JJZ tektonické poruchy, nejvýraznější poruchy v celé jeskyni. V sobotu pak navázali na stejném místě, ale když se k nim navíc přidali i Dejv, Dominik a Honza, tak se přesunuli o pár metrů vedle a pustili se do kopání na dně Velkoopatovické propasti (VOP).

Ze dna VOPky bylo postupně v kýblech vytaháno a z jeskyně na kolečkách vyvezeno 30 koleček sedimentu a VOPka byla prohloubena o další metr. Bádali by určitě rádi i celé odpoledne, ale z určitých rodinných + skupinových důvodů se ve Velké dohodě konala menší jeskyňářská sešlost a tam rozhodně nemohli chybět. Nakonec do Dohody dorazilo přes 30 jeskyňářů a bylo z toho krásné speleosetkání.

V neděli probíhala dobře rozjetá afterparty, takže do Ventaroly vyrazil jen nezdolný Krteček. Chvilku si zakopal ve směru SSV pokračování poruchy (v tomto směru skončila chodba v tvrdých sintrech, jen ve spodní části profilu je měkčí hlína a v té vyhloubil metr dlouhou sondu), pak se ale věnoval JJZ pokračování, které je momentálně jedním z velkých otazníků v jeskyni. Tedy přesněji bylo až do této neděle. Povedlo se totiž nečekaně dokopat až na skalní stěnu. Tektonika zde kolmo naráží na skalní stěnu, ve stěně je jen žlábek dolů do sedimentu a nevypadá to na možnost dalšího pokračování tímto směrem. Bude potřeba příště dno ještě víc zahloubit a doufat, že by se níž v sedimentu mohlo skrývat pokračování. Jinak tenhle nadějný směr skončí dřív, než pořádně začal. Oproti SSV pokračování je to tedy trochu zklamání. Ale není důvod zoufat, i zjištění, že tudy jeskyně určitě nepokračuje, je důležitá informace. A jak postupně ubývají možnosti, kde ještě kopat, roste postupně význam Velkoopatovické propasti. Ta po tomto víkendu dosáhla hloubky 11 m a stále nic nenasvědčuje tomu, že by neměla klesat hlouběji… bude to ještě hodně zajímavé.

autor: Maty