Smutná zpráva

Tonda Haťapka v létě 2004Opustil nás bývalý dlouholetý člen skupiny Dagmar, Antonín Půček, mezi jeskyňáři přezdívaný Haťapka. Tonda byl členem skupiny od roku 1982 a nejaktivnější byl právě v osmdesátých a devadesátých letech. Některé roky by se snad nenašel víkend, který by nestrávil v krasu. S Termitem tvořili nerozlučnou dvojici, kde byl jeden, tam druhý nemohl chybět. Podílel se na pracech v jeskyni č. 567B v Jedelském propadání, na pokusech překonat 2. ponor Jedelského potoka a byl při objevech v jeskyni U Jedelské cesty.

V jeskyni Dagmar se účastnil náročného dobývání III. propasti a nekonečných kýblovaček v západní větvi jeskyně – v Dómu nádob a Dómu konce. V Dómu nádob byl hlavním tahounem prací a chodil sem často bádat s partou pionýrů do sedimenty vyplněné horizontální chodby. Průzkum na tomto místě jsme pak ke konci roku 2012 obnovili a právě proto pracoviště pojmenovali Chodba pionýrů. Přímo po Haťapkovi není pojmenován žádný jeskyní prostor, ale trochu netradičně jeden železný žebřík v Dagmaře, připomínající veselou historku na téma "jsi sám a zhasne ti světlo".

Termit s Haťapkou

Celkově dotáhl Tonda do krasu a k jeskyňařině hodně lidí. Když se dívám na současnou členskou základnu, tak víc než polovinu tvoří lidi, kteří se k jeskyňaření dostali právě přes Haťapku nebo jím přivedené jeskyňáře. Snad poslední pracovní akci s Haťapkou si pamatuji v létě 2004 na jeskyni U Jedelské cesty, kde jsme jako náctiletí začínající jeskyňáři pod vedením Haťapky a Maldy pomáhali vyrobit dřevěnou uzávěru na jeskyni. Ano, přesně tu, kterou jsme pro havarijní stav před měsícem zrušili.

Tonda Haťapka

Tonda začal návštěvy krasu postupně vynechávat, nevěděli jsme přesně proč, moc se nesvěřoval, vytratil se z krasu jako spousta dalších a nakonec své členství ve skupině v roce 2008 ukončil. Na dlouhou dobu s ním ztratili kontakt i jeho nejbližší kolegové jeskyňáři, se kterými dvacet let trávil víkend co víkend v jeskyních Moravského krasu. Poslední dobou ale Tondu v Brně potkávali stále častěji, zdálo se být zase všechno v pořádku a letos dokonce slíbil, že za námi do krasu zase přijede. Už to nestihl. Tonda nás opustil za nepříliš jasných okolností začátkem listopadu.

Tak Haťapko, snad někdy jindy a někde jinde. Novou uzávěru na jeskyni budeme muset udělat už bez tebe…

Tonda Haťapka

autor: admin1