Příručka pro speleology v krizových situacích.

Autor : Viktor Vašek


Jako amatérský speleolog rád občas pročítám články o jeskyních a zaujal mě tady článek na jeskynáři s názvem, ,,Bezpečnostní a zdravotnické minimum – anketa“ z roku 2022.
Po chvilce googlování jsem si tuto ,,bezpečnostní“ brožuru od ČSS z roku 2008 stáhl do kompu a začal jí číst.
Prosím. To, co teď budu popisovat nedělám proto, abych něco či někoho shazoval a něco podkopával.
Chápejte to jen jako tvrdou a pravdivou recenzi na něco na co možná ani žádná recenze neexistuje,
protože si myslím, že je to důležité a může to někomu pomoci.
Hned když jsem jí spatřil jsem zvedl obočí, a pro testování jsem jí hned musel vytisknout a začal jsem jí pečlivě zkoumat.
(skoro pod mikroskopem)
Místo abych se něco důležitého dozvěděl, tak jsem si připadal jako archeolog, který luští hieroglyfy v čerstvě objevené pyramidě.
Mám dobré oči, ale stejně jsem musel zvýšit jas na monitoru a použít nějaké to přiblížení písma.
Mé zjištění:
Brožura má zbytečně volného a chaoticky rozházeného místa až to skoro vypadá že to psal epileptik který se válí po klávesnici v záchvatu. Části, o kterých si autor zřejmě myslel, že jsou nějak důležité napsal červeným písmem a tyto červené pasáže okamžitě zmizí, jakmile zapnete čelovku na červenou diodu. Jakmile jsem zapnul ve tmě čelovku na červené světlo tak se poloprázdné stránky proměnily na skoro zcela prázdné.
Takže v podzemních prostorách v nouzi, když šetříte světlem a máte těžkou krizi, tak prosím nečtěte tuto brožuru určenou do nouzových situací. Navíc po černobílém tisku jsou tyto červené části samozřejmě světlounce šedé a skoro nečitelné v porovnání s ostatním textem. Já zcela chápu, že dnes má snad skoro každý barevnou tiskárnu. Ale ,,skoro každý“ není to stejné jako každý.
Celá brožura je psaná jakoby v nějakém spěchu a slangem kterému ve stresu ne každý porozumí, a plná různých zbytečných zkratek a zcela zbytečných názvosloví. Například: atp., IZS,SZS, bod (H), ZZS, nějaká osa A,C,B při resuscitaci, B=breathing,
Schválně, víte zcela z paměti kolik vdechů na kolik stlačení hrudníku a po jakých cyklech se co opakuje a kontroluje?
Nevíte, a pokud víte tak si třeba ve stresu nevzpomenete, navíc podle posledních poznatků od Rychlé záchranné služby je vám to stejně zbytečné protože vdechy se dospělým lidem při laické resuscitaci už nedoporučují.
Lidé to totiž neustále dělaly špatně, navíc je priorita nastartovat srdeční činnost, a i ten zbytek kyslíku v krvi k tomu stačí. Navíc stlačováním hrudníku se uvádí do pohybu i trochu plíce.
A co hůř. Při bezvědomý se povoluje klapka do žaludku a tak je možné že místo do plic foukáte do žaludku a vaší ústní dutinu za chvíli navštíví obsah žaludku člověka kterého se snažíte oživit.
Jak budete v oživování pokračovat po takové příhodě?
Ale zpátky k brožuře od ČSS.
Ani když jsem v klidu doma a bez stresu u kafe četl některé pasáže i 3x za sebou tak jsem stále ještě zcela nepochopil o co v ,,textu“ šlo.
Navíc vůbec nechápu, co autora vedlo k volbě tak mrňavého písma. Pokud chtěl, aby to nikdo nečetl tak se mu to ve své podstatě vlastně povedlo.
Mladší generace absolutně nemůže rozumět té, jak bych to nazval až strýcovské zvolené formulaci. Autor si asi neuvědomil že to můžou luštit (ne číst) i lidé různého věkového zastoupení při naprostém stresu, krizi, temnotě a samotě jen při červených diodách a s rozklepanými rukama v časové tísni, se zraněným kamarádem a podobně. Sekci krvácení se mi vůbec nechce ani komentovat. Kdyby se členové ČSS chtěli tímto návodem skutečně řídit, tak co nevidět někdo zařve.
Pak jsem našel na netu i nějakou verzi brožury od ČSS z roku 2000 a tam jsem sekci krvácení ani nenašel. Jakoby snad členové ČSS přestaly krvácet.
V této verzi jsou dokonce namalovaná naprosto zbytečná ale za to velice složitá schémata čehosi co se mi ani už nechtělo zkoumat. (přidávám jen foto)
Kapitola pneumotorax a následný popis co dělat má být jako co?
Copak laik ve stresu a v krizi ví co to je pneumotorax ?
Schválně a rychle z hlavy – co je to pneumotorax? A negooglujte..
Člověk v podzemní krizi jen ví, že jeho kamarád má díru v hrudníku a nemůže dýchat a on je na to sám!
Člověku v absolutním stresu se přepíná mozek do jakéhosi save modu a ten reaguje jen na srozumitelná sdělení obsahující jen rychlé a důležité informace.
Takže pokud něco člověk v krizové situaci potřebuje tak je to rychlá efektivní, inovační a spolehlivě fungující rada a ne tohle.
Skoro to vypadá tak, že ČSS snad nemá své členy ani rádo, když jim vydala něco tak smutného a tragického. Celý ten paradox je završen už na titulní straně kde napsáno, že je to určené pro členy ČSS.
Copak neexistujeme i my ostatní který také rádi lezeme do podzemí a nejsme členové ČSS?
Já pevně doufám, že to nikdo nenosil v helmě a neměl v úmyslu něco z toho použít pro případnou záchranu svého kamaráda. Tedy pokud ho má skutečně rád.
No abych se posunul k tomu, proč to tady celé píši.
Tak po přečtení této skutku hrozivé publikace (jako fakt na ní nevidím ani špetku pozitiva) jsem byl až tak otřesen, že jsem urychleně zasedl k PC a po středně velké námaze a po přečtení několika rad a návodů jsem vytvořil konstrukčně naprosto odlišnou brožuru, která věřím poslouží svému účelu mnohem lépe. Upozorňuji, že nejsem člen ČSS a ani nikdy nebudu, ale rád bych touto brožurou pomohl všem speleologům, kterým by se mohla nechtěně hodit.
Osobně si nepřeju abyste jí někdy použily.
Snažil jsme se použit nejnovější poznatky z první pomoci a rad lékařů a také z psychologie o tom, jak se jedná s člověkem ve stresu a když nereaguje jeho mozek tak, jak by reagoval v normální situaci bez přítomnosti stresujících faktorů.
Brožura je psaná velkým písmem jediné barvy a to černé, brožura je jasná stručná, okamžitě přehledná a jednoduchá. Je psaná tak aby i úplný laik a člověk v maximálním stresu v podzemí okamžitě pochopil její text a věděl co přesně má udělat a v jakém pořadí.
Zohlednil jsem hlavně i fakt že to můžou číst i nezletilci s nulovými zkušenosti a bez špetky znalostí odborných názvů, a hlavně s úplně rozházenou a nevyzrálou psychikou.
Tato brožura je o dvě stránky kratší než ta od ČSS, protože jsem zjistil že není prostor na rozepisování a učení čehokoliv z oboru lékařství ale je sotva čas jen na udělení velice rychlých rad. Nahustit informace chronologicky tak aby člověk jen přečetl a hned vykonal co je napsáno. Jen toto může skutečně pomoci.
Na prázdné stránky mi ani nezbylo místo.
Pokusím se nějak spojit s redakcí jeskyňáře a brožuru zdarma dodat k přečtení, posouzení a k případnému zveřejnění nejen na těchto stránkách.
Nejde vložit pod článek tak snad mi někdo pomůže.

Brožura je určena zdarma všem speleologům, a to bez rozdílu.
Nečiním si žádné nároky ani autorská práva. Mojí motivací bylo jen vám pomoci.
Můj email je: viktorvasek@seznam.cz

Bezpecnostni-brozura-2024-Finalni-verze Bezpecnostni-brozura-2024 2-1.png 3-2.png 1-0.png

2 thoughts on “Příručka pro speleology v krizových situacích.

  1. Ahoj, tvoje kritika této brožury je velmi zdrcující. Mohl bys prosím napsat, jaká je tvoje erudice? Máš lékařské vzdělání, či jsi členem záchranných sborů? Nemyslím to ve zlém, jen bych rád znal souvislosti. Tvou brožuru jsem si stáhnul a prostuduju ji. Jen bych rád připojil pár poznatků k původní brožuře: Brožurka byla vydána před poměrně dlouhou dobou a byl to počin opravdu průlomový, nikdo před tím nic podobného u nás neudělal. Vytvořili ji jeskyňáři pro jeskyňáře v rámci ČSS, proto je to na přebalu výslovně uvedeno. Původně byla brožurka tištěná a tak malá, aby se vešla do kapesní lékárničky. Obsahuje poznatky v té době platné. Vzhledem k tomu, že si při sestavování brožurky pravděpodobně nikdo nedělal nárok na honorář, nedošlo už k dalšímu vývoji. Pouze se původní brožurka vydala v elektronické formě. Brožura je informativní a slouží jako připomínka v krizových situacích či pro oživení znalostí pro jeskyňáře, kteří (pokud mají opravdový zájem) prošli řadou školení pořádaných zdarma Speleozáchrankou v rámci ČSS, což je jistě benefit, který právě ČSS poskytuje svým členům. Takže abych to shrnul: brožura byla vydána členy ČSS pro členy ČSS a zdarma poskytnuta širší veřejnosti. Proto je taková, jaká je. Pokud tvá brožura bude lepší, budiž ti nehynoucí sláva. Kvalitu brožury by měl posoudit nejlépe lékař traumatolog či člen záchranných služeb, což asi nebude problém. Sám se na ně v tomto případě obrátím a brožuru jim k vyjádření přepošlu. Pavel

  2. Aha, tak jsem si prohlédl tvoji brožuru a jestli jsi převzal v podstatě pouze původní text a nic nového jsi do své verze vlastně nevnesl, tak tě mohu upozornit, že z pozice odborníka v oboru polygrafie, je to bohužel podobný grafický paskvil, jako brožura předešlá (tam jsou však omluvou znalosti a možnosti úpravy dané dobou). Členění textu je nepřehledné a špatně se čte. Pokud by byl zájem, můžu brožurku graficky upravit, abych jen nekritizoval. Pavel

Leave a Reply