Bádání v jeskyni Barové a Speleo4Rum Loket 2011

Uplynulý víkend byl nabitý zážitky kulturními i podzemními.Odjeli jsme v páteční deštivý podvečer společně s Dr. Skálou do oblasti plné duchů a démonů.S kolegy ze ZO 6-01 jsme probrali výsledky měření z minulého týdne a prodiskutovali možnosti dalšího postupu.

Nedlouho poté dorazil Dejv a bylo možno zahájit pokračování rozdělané dokumentační práce.Průvodci znalými lokality se nám protentokrát stali Zuzka se Štěpánem.Cílem této akce bylo zaměření polygonu jeskyně Barová-Sobolova.Tato je pokračováním ve směru aktivního toku Jedovnického potoka za Májovými jeskyněmi.

V současné době jsou známy tři vstupy.První,po proudu vody jsme zavrhli ihned.Propojení Barovky s Býčí skálou je současným projektem a nebudem přece kolegům dělat zmatky v objevech :-).Druhý vchod tvoří vlastní vývěr Jedovnického potoka.Ten jsme zavrhli také.Nenašli jsme dostatečný morál na průstup cca 150 m chodby "na nádech".

Zvolili jsme,ač neradi, vchod třetí,objevitelský.Tento se nachází na úpatí Krkavčí skály,ve stráni několik desítek metrů nad základnou.Vstupní partie byly známy již v dávných dobách a sloužily jako příležitostný útulek horolezcům.Podle kamenného baru a v nitru postavené boudečky nesla název Barová.Další pokračování až na aktivní tok bylo objeveno profesorem královopolského gymnázia Antonínem Sobolem.

Naše měření jsme navázali na stabilizovaný bod ve vstupu,kde jsme minulý týden skončili.Podařilo se nám zaměřit celé suché části až na kraj Horního jezera na dně Druhé propasti.Celá akce sice byla ohrožena,ale nakonec se nám podařilo Dr. Skálu zhýčkaného rozměry chodeb v BS přesvědčit a akci dokončit.S nechutí,ale přiznal,že Liščí chodba o rozměrech šířka 1,5 m,výška 70 cm a délka cca 5 m opravdu není "brutální plazivka" a pokračoval s námi.

Po doměření těchto částí jsme se odebrali na základnu.Posečkali jsme návratu předsedy,který šel v době našeho měření uzavřít branku přehrady do Kaňonů,chvíli poklábosili a začali se chystat na další akci.Nasoukali jsme se do neoprenů a vydali se opět do Barovky v naději,že se nám podaří průstup do Křížového dómu a jeho zaměření.Bohužel k nám tentokrát nebyla příroda milostivá.Díky několikadennímu dešti pominuly velice příznivé podmínky a průtok Jedovnického potoka byl několikanásobně zvýšen.Už při sestupu do Druhé propasti jsme viděli,že situace není nejlepší.Potok tekl,hladina horního jezera byla jen nepatrně snížená.Po sestupu jsme zjistili,že hladina stále stoupá.To mohlo znamenat jen jediné.Přehrada přetekla!Nemělo smyslu postupovat dále proti proudu a tím vyvolávat případné akce IZS,vždyť i hasiči a speleozáchranka chcou mít svůj klid a další postup odpískali.

Telefonicky jsme se pomocí místní linky spojili se základnou se žádostí o otevření přehrady.Bohužel nově budovaná automatika má svoje mouchy,takže se nám nepodařilo ani nafilmovat povodňovou vlnu.Když už jsme v jeskyni byli,zexkurzovali jsme si alespoň zbylé suché části a vrátili se na základnu.

Tam už probíhalo jeskyňaření v plném proudu a pro nás přišla studená sprcha :-).Můžete pít s námi,ale.To ale znamenalo,že ráno přijede skupina vysokoškoláků,kteři se budou v hlavní chodbě učit jeskyní mapování.Naše námitky,že každej správnej vysokoškalák musí umět plavat byly přehlasovány tím,že délka jeskyně je bohužel obecně známa a nejde ji o 5 km zkrátit.

Jelikož už moc použitelných jedinců nebylo,vydali jsme sa já,Dejv a Štěpán přehradu vypustit.Škoda,že Dr. Skála nešel s námi.Buzgaňk (úzké chodby) se dá opravdu nazvat "brutální plazivkou".Jsou sice v krasu místa užší,náročnější,ale na poměry BS je soukání se plazivkou několik desítek metrů s jednou rukou vpředu a druhou za sebou opravdu krásný zážitek.Tento je navíc umocněn zážitkem sledovat čelo povodňové vlny o objemu několika tisíců kubíků vody.

Pokochali jsme se a vyrazili dále.Probírali jsme různé teorie a různě šmejdili po jeskyni.Navštívili jsme Rudovu štolu a i jiné notoricky známé části.Když jsme se podzemí dost nabažili,vylezli jsme na světlo boží.Jelikož už byla pátá hodina raní,mohli jsme vypnout čelovky a užívat si krásného rozbřesku.

Na boudě jsme si ještě vyměnili poznatky a ulehli ke spánku spravedlivých.Úderem deváté jsme se rozloučili a s Dr. Skálou vyrazili za kulturou.

Dojeli jsme do města Loket v západních čechách kde probíhalo jeskyňářské setkání.Toto pořádala speleoskupina Guáno.Jednalo se o nultý ročník a akce nesla název Speleo 4Rum aneb čtyři rumy na stůl pro Guáno.Akce byla velice zajímavá a záživná.Sjelo se asi 50 účastníků a hospůdka U Gardenů,kde akce probíhala praskala ve švech.Na programu bylo 14 prezentací,které byly doplněny velice hezkými fotografiemi a videi.

Prezentovaly se expediční akce pořádající skupiny,stávající stav a prolongační možnosti důlních děl,které se v okolí vyskytují v hojné míře.Jedna velice zajímavá,spíše odborně laděná prezentace byla o Dyleňském krasu.Jedná se o malou vápencovou pecku,která se nachází poblíž Mariánských lázní.Tato oblast je velice málo známá a literatuře doposud opomíjená.O objevy v této oblasti,kde se nachází i krasový ponor se velkou měrou zasloužil Míra Marek,který prezentaci připravil.

Dalším zajímavým zpestřením byla přednáška biologů Přemka a Pavly,kteří nachystali velice zajímamavou přednášku s fotkami a videi o jejich expedici v Nepálu a Indii..Za naši skupinu na setkání vystoupil Milda s prezentací jeskyně Javorinka ve Vysokých tatrách.

Po skončení prezentací probíhala volná diskuze a promítání různých vtipných videí a fotografiíí.

Na adresu pořadatelů se dá říct jen tolik,že celá akce byla vzorně připravena a navíc se uskutečnila vhned v prvním plánovaném termínu 🙂

 

Njaké fotečky z tohoto i minulého víkendu:

hadar1.rajce.idnes.cz/Byci_skala%2Cjeskyne_Barova-Sobolova/

hadar1.rajce.idnes.cz/Speleo_4Rum_Loket_2011/

bidab.rajce.idnes.cz/Byci_Skala_Florida_Beach/

bidab.rajce.idnes.cz/Sobolova_Jeskyne_druha_propast/

bidab.rajce.idnes.cz/SPELEO_MITING_GUANO/

autor: dr.skála