Vallis Baptisimi-Údolí křtu

Pátek je pro většinu nás posledním dnem pracovního týdne.Pro někoho vidina krásně prolenošeného víkendu,pro nás opět dnem odjezdu do milovaného krasu.

V pátečním soumraku jsme vyrazili Dejv,já a Raďas na sever od Brna.Tento den jsme zvolili jako revizní.Nejprve proběhla revize lokalit a posouzení možností dalšího postupu.Následná revize byla v samém srdci obce Vilémovice,v naší nejoblíbenější lokalitě,U netopýra.Tato dopadla na výtečnou.Pivo stále výtečné,zelená krásně brčálová a ceny neuvěřitelně příznivé.

Poslední revize tohoto dne proběhla v pozdních nočních hodinách na naší základně v Březině.Tam již probíhalo jeskyňaření v plném proudu.Bouda byla takřka plná.Dr. Skála se synátorem Igorem,Velká Novajda a naši členové ze západnějších částí republiky Milda a Kuba.S nimi hošani Honza a Matěj.Tito přijeli do našeho krásného krasu provést nějaké pokusy s filmováním v jeskyních.Zůstali jsme s Raďasem s nimi,Dejv odjel nocovat raději domů.Po hezky stráveném zbytku noci jsme nad ránem zalehli k odpočínku,čekal nás náročný den.

 Po probuzení se všech zůčastněných jsme vyrazili vstříc exkurzím.Zvolili jsme neprávem opomíjenou střední část krasu.Tato oblast má opravdu velký potenciál,jeskyně nádherné,bílá místa rozlehlé.

Přesunuli jsme se na parkoviště u jeskyně Výpustek.Přibyl Dejv,který se do růžova vyspán vrátil do krasu,ubyl Novajda,který měl nějakou práci na boudě.Po chvíli laškování s turisty jsme se nastrojili do svých slušivých oblečků a s Lubošem (6-05) se vydali do temna,vlhka a chladu.Byla to jeskyně Nová drátenická.Jeskyně,ač není převratné dlouhá,denivelace neni nijak závratná(cca 40 m),přesto je úžasná.I když to nebyla moje první návštěva této lokality,opět jsem v ní našel mnoho nového.Zejména Severní síň se svou úžasnou blátivou skluzavkou mě nadchla natolik,že jsem byl ochoten oželet zbytek exkurze do Mramorové chodby.Poté,co se se ke mě přidal i Raďas a i přes výslovný zákaz svého otce i Dr.Skála mladší,nastal utrum.Bylo nám dovoleno každý ještě třikrát a dost.Poslední jízdu jsme si dali hlavou vpřed a dokončili exkurzi.I přes smutný zážitek,kdy mi nebylo dovoleno si odnést suvenýr v podobě bezvýznamného krápníku Santovít,lokalitu v budoucnu rád opět navštívím.

Uklidněním my byla myšlenka,že se chystám navštívit Punkevní jeskyně a z obýváku si vytvořit dóm U anděla.

Po výlezu na denní světlo jsme se vrátili k Výpustku.Tam jsme chvíli mlčky závistivě sledovali před dírou se nacházející turisty.Zastesklo se nám po komerci a doběhli jednu z exkurzí.

Při každé návštěvě jeskyně se udivuji,kam až je člověk při své hrdopýše ochoten zajít.V částech již méně zabetonovaných jsme marně čekali novinky.Bájný Urbánkův výpustek však doposud objeven nebyl.

Další přesun po směru toku Křtinského potoka byl až k jeho soutoku s potokem jedovnickým v údolí Josefovském.Sledovali jsme dvojici,která prala velké prádlo v Křtinském potoce naproti Býčí skále.Nebyl to nikdo jiný,než Krtek s Lubi,čistíc si součásti výstroje po nedávné návštěvě Slovenska.Po chvíli poklábosení s nimi a příjezdu Novajdy s Mírou jsme pokročili k dalšímu bodu.Opět jsme se převlékli do svátečního a vydali se do útrob druhého největšího systému v ČR.

Zvolili jsme exkurzi jednoduchou,a sice proti proudu směr Srbský sifon ať dojdem kam dojdem.Došli jsme až na konec Rudovy štoly :-).Tam jsme na sebe s úsměvem hleděli,až nám to došlo.Ač nás bylo mnoho,nikoho nenapadlo vzít jakýkoliv prostředek k otevření uzávěry (krompáč,semtex,v nejhorším případě klíče).Po chvíli marného přemlouvání a proseb jsme nerovný boj s vraty vzdali a obrátili se zpět,k cestě po proudu.Zamyšleni hledíc na vodní tok jsme přešli křižovatku a zastavili se až úderem hlavy o hráz postavenou v Kaňonech.

Odtud se Dr. Skála se synátorem vrátili na dení světlo,neboť se od předešlé bahenní koupele dělili o různé vrstvy oblečení.My zbývající jsme se shodli,že napodobíme Krtka a svoje overaly si vyperem.Přes Kaňony jsme se dostali až do Hlinitých síní.Zde jsme prošmejdili mnoho metrů vyplavených chodeb a sestoupili až do nejzadnějších přístupných míst -Májových jeskyní.

Po výlezu do temného večera já s Raďasem do Brna,zbytek osazenstva na boudu.V neděli práce na chalupě a procházka krajem říčky Ponávky a Babí lom.

Fotečky:hadar1.rajce.net/udoli_krtu

autor: admin1