Úklid Moravského krasu pro jeskyňáře

Agentura ochrany přírody ČR – Správa CHKO Moravský kras, její strážci a jeskyňáři z České speleologické společnosti a dalších speleologických spolků zkusí uklízet Moravský kras v sobotu 24. dubna 2021 podle platných proticovidových opatření. Tématický jeskyňářský úklid přímo souvisí s probíhajícím Světovým rokem jeskyní 2021.

Organizátor bude evidovat pouze organizované skupiny (od 4 osob výše), které se přihlásí dopředu (podle dispozic) a které dostanou přidělené speciální úkoly zejména podél silnic. Speleologické skupiny se přihlašují výhradně podle pokynů zaslaných jim mejlem.

Individuální účastníci mohou kdykoliv bez ohlášení vyrazit sami na turistické cesty v podstatě kamkoliv. Stačí si vzít igelitku nebo větší pytel a ty potom s odpadky složit někde do kontejneru. Pokud nám ze svého individuálního úklidu pošlete fotku, budeme rádi. A jestli narazíte na skládku, která bude nad vaše síly, dejte nám o ní vědět, zlikvidujeme ji speciální akcí.

Další podrobnosti: Úklid lze pojmout i tak, že vyčistíte okolí vaší jeskyně, závrt nebo odstraníte z jeskyně starý nepotřebný materiál, který v ní zbytečně překáží.

Pokyny k akci jsou zveřejněny na adrese moravskykras.ochranaprirody.cz/sprava-informuje/aktuality/uklidme-svet-uklidme-cesko-2021-v-moravskem-krasu/

Přihlásit vaši skupinu můžete pomocí webového formuláře na adrese forms.gle/P7AtnY9mV1UxhHXYA

Kontakt na koordinátora:  antonin.tuma@nature.cz nebo telefonem 725 737 567.

Babická skupina dostala přidělené 3 skládky a po emailové komunikaci s Antonínem Tůmou z SCHKO MK nám byly zaslány GPS souřadnice skládek. Způsob odklizení je řešen individuálně, buďto sebraný odpad odveze skupina přímo do ekodvora, nebo jej umístí po dohodě s A. Tůmou na domluvené místo u silnice a bude sebrán teréňákem Správy. Skládky jsme byli již obhlédnout a tak přinášíme pár postřehů.

Skládka může být těžko dohledatelná a nakonec ji identifikujete podle jedné či dvou trčících plechovek v dně závrtku. Po rozhrábnutí se vynoří igelitové pytlíky s odpadky, kusy kabelů, konzervy, ale i střepy. Proto určitě doporučujeme kvalitní rukavice proti pořezání a nádobu nebo silný pytel na střepy. Skládky se mohou nacházet na hůře přístupných místech, je vhodné si naplánovat trasu a místa odnesení pytlů k nejbližší silnici.

Pokud se vaše skupina k úklidu Moravského krasu připojí, budeme rádi za zaslání článku a fotky jeskynar.cz/clanek/

Krasu zdar a skládkám zmar!

Leave a Reply