Suchý žleb a Punkevní jeskyně

Poznávání krás Moravského krasu jsem předminulý víkend zahájil pátečním odjezdem z Brna do krasové vísky Vilémovice.Pracovní povinosti mě naštěstí neumožnily vyrazit již zrána pěšky spolu se členy skupiny Myotis.Toto mi ušetřilo mnoho mozkových buněk a alespoň na čas ochránilo mé játra a ledviny od nejhoršího :-).

Po raním probuzení jsme vyrazili s Aldem a Zdenkem Doleželem směr Suchý žleb.Plni očekávání jsme se spustili do údolí,a hned byl objev.Poté,co jsme celý rozlehlý systém o délce polygonu 4 metry zdokumentovali a zmapovali,přišla sprcha.Zdenkovi svitla světlá chvilka a vzpoměl si,že v jeskyni už v minulosti byl,a tato má dokonce i svoje jméno,jeskyně Husí.

Pak už se naše kroky rozdělily.Zdenda se přidal ke zbytku skupiny Myotis a odešel s nimi na pracovní akci do Propástky u Verunčiny jeskyně,já s Aldem hlouběji do žlebu dokončit exkurzi z předešlého týdne.

Začali jsme tam,kde jsme týden předtím skončili.První naše kroky vedly do jeskýně Koňská jáma,kde jsme zexkurzovali horní patra.

Následně jsme se vydrápali do protilehlé stráně,kde leží jeskyně Rytířská s mohutným,17 metrů vysokým vstupním portálem a kousek od ní jeskyně Zbojnická.

Jelikož čas pokročil,sestoupili jsme do údolí a vydali se směr Punkevní jeskyně.

Tam jsme se sešli s Dejvem,Kelfem,Mírem Blážkem a Dr. Skálou a přikročili k hlavnímu bodu programu.

Tím bylo zaměření polygonu jeskyní 346 a 347 ve vztahu k toku Punkvy a odtokovému trativodu Předního dómu Punkevních jeskyní.Tyto výškové údaje byly potřebné k plánovanému čerpacímu pokusu sifonů těchto jeskyní.

Poté jsme se rozloučili,já s Davidem jsme po nezbytné zastávce u Netopýra odjeli do Brna,zbytek osazenstva se odebralo na výroční schůzi.

Následující víkend začal opět v pátek.Odjeli jsme s Alešem v podvečerních hodinách do krasu,kde už nás očekávali přátelé ze západních čech,ze speleoskupiny Guáno.Po několikahodinovém posezení a klábosení jsme ukázali,ze i na moravě umíme jeskyňařit 🙂 a odebrali se ke spánku spravedlivých.

Ráno se naše cesty rozdělily,Guáňáci vyrazili na domluvené exkurze,já,Alda,Zdenál a synátor Raďas opět do žlebu.

Exkurzně jsme navštívili nádherně vyzdobené spodní patra Koňské jámy a pak tradá směr Punkevky.Tam jsme se sešli s Mírem,Kelfem.Dejvem,Francim a Bárou a započali čerpák.

Ačkoli to zpočátku vypadalo velice nadějně,kdy pokles hladiny byl takřka sledovatelný okem,dílo se nezdařilo.Hydrologické poměry se změnily,a i přesto,že se nám podařilo odčerpat cca 600 m3 vody,hladiny stagnovaly.

Z toho důvodu jsme pokus v ranních nedělních hodinách přerušili až do příznivějších období,kdy bude Punkva vypuštěna.

Při příležitosti prací v PJ jsme alespoň navštívili Krystalovou chodbu,kde nám od poslední návštěvy na podzim zůstaly neznámy některé vertikální úseky.(Tehdy jsme sebou neměli lezeckou výstroj)

Pak jsme již navštívili Punkevní jeskyně při klasické komentované prohlídce a vydali se domů.

 

Fotky: hadar1.rajce.idnes.cz/Suchy_zleb_a_Punkevni_jeskyne/

           franci.rajce.idnes.cz/Jeskyne_Krystalka_a_okoli/

 

 

 

 

 

 

 

 

autor: lblazek