Podzimní jihokras

Tak nám opět nastal podzim. Listí žloutne, krasové vody odtékají a stráně se začínají obnažovat.Člověk nostalgicky vzpomíná. Jako by to bylo včera, kdy jsme ty stejné stráně zálibně sledovali, jak se začínají zelenat. Při prohlídce webu jsem zjistil, že poslední svůj článek o plácání se v blatíčku jsem napsal před dlouhými měsíci, konkrétně 21. listopadu loňského roku. Ono toho taky nebylo moc co psát. Nějaká ta exkurze u kolegů z jiných skupin, pravidelné zimní sčítání netopýrů v jeskyních Křtinského a Josefovského údolí, Speleofórum, DOD na Býčí skále , provádění zahraničních kolegů v rámci 16 th. ICS . O tomhle všem bylo napsáno mnoho, ať už v rámci speleologického kyberprostoru , tak i v různých tištěných médiích . Vlastní bádání taktéž nestálo za řeč . Nějaký ten vytěžený kbelík, pár provedených exkurzí. Pár nadějí, pár zklamání . Prostě nic, co by stálo za řeč .

Uplynulý víkend jsem se však zúčastnil akce , která aspoň pro mě byla významná . Byl jsem osloven Vlastem , jestli bych pomohl s exkurzí přátel přírody ze střediska Ostrůvek Velké meziříčí v jižní a střední části krasu . Tohle pro mě byla velice lákavá nabídka.Jednak jsem neměl nic naplánováno, jednak to byla možnost se po dlouhých dvou letech podívat do " vlastních " jeskyní .

Byl jsem v sobotních ranních hodinách vyzvednut na BS a odjeli jsme do Hostěnic, kde naše povrchovo – podzemní procházka začala. Hostěnický potůček se v poklidu ztrácel v prvním propadání . Sešli jsme Kamenným žlíbkem až do údolí Říčky,abychom se pod jeskyní Švédův stůl rozdělili . Menší část skupiny , která se nechtěla blátit si vzal Vlasta , aby jim na Švédově stolu a nedaleké Pekárně povykládal o archeologických a paleontologických vykopávkách na těchto lokalitách .Větší část jsem si zatáhl do jeskyně Málčina . Tu jsme prolezli takřka kompletně, někteří jedinci se dokonce prosoukali i do Jižního a Poradního dómu . Jeskyně mě velice překvapila . Dno Bláťáku bylo takřka suché, cele spodní partie se daly projít bez typického lepení se v bahně. Bohužel však stále přetrvává stav, kdy někteří návštěvníci cítí potřebu plácat blátivé koule po stěnách . Celá Hlavní chodba jimi byla doslova olepena.

Protože účastníci exkurze byli velice šikovní, čas vyhražený na údolí Říčky ještě nevypršel, přesunuli jsme se do jeskyně Netopýrka . Prošli jsme oba hlavní dómy, s pár jedinci jsem stihl i na etapy slézt až k podzemnímu toku Říčky. Pak už nastal čas k návratu. Procházkou údolím kolem Hádecké estavely jsme došli až na parkoviště pod Hádkem,kde už na nás čekal autobus . Odtud jsme přejeli k jeskyni Malý lesík . I tuto jeskyni jsem naštívil po hodně dlouhé době. Její návštěva ve mě bohužel zanechala smutné poznání . Tím, že je jeskyně v konzervaci, dochází k sesuvu zadní stěny Propástky a tím k samovolnému, nevratnému ničení unikátního pofilu.

Z jeskyně Malý lesík jsme se v odpoledních hodinách přesunuli na Býčí skálu, kde účastníciexkurze absolvovali prohlídku paleontologického profilu v jeskyni Barové a vybrané pasáže Býčí skály

 http://bidab.rajce.idnes.cz/Podzimni_krajina_Moravskeho_krasu/

autor: lukas