Objevu opět o krok blíž (27.–29.3.2015)

Křížovy jeskyně - nový vstup a upravený chodníkSobotní činnost jsme zahájili výletem do Sloupu ke Křížovým jeskyním. Jeli jsme si na vyzvání Správy jeskyní osahat nový dekl na Křížových jeskyních. Bohužel se potvrdilo, že je dekl neúnosně těžký. Při sestupu si ho 2 jeskyňáři otevřou, ale jak ho pak za sebou zavřít? A jak se dostat ven z jeskyně? Po práci unavený jeskyňář navíc stojící na žebříku nemá šanci dekl zevnitř otevřít. Správa jeskyní slíbila, že to ještě dořeší, tak se necháme překvapit.

Odpoledne přichází na řadu Dagmar. S Rosťou jsme v Propasti pod Kaplí pracovali v plazivce, rozbíjeli další kameny a vytahovali je ven. Rosťa opět předváděl svoje "rosťoviny", místo aby vytěžené kameny házel na neforemnou hromadu, vyskládal z nich na mezistupni propasti schodky. Jen doufáme, že nás při příští návštěvě Správa CHKO neobviní, že jeskyni pozvolna připravujeme na zpřístupnění veřejnosti 🙂 Přichází za námi Šlimec a střídá Rosťu, zároveň střídáme i čelbu a jdeme popracovat na zahloubení dna propasti. Tam to jde teď pomalu, dno tvoří sintrem slepené kameny a jejich vytažení vyžaduje značné úsilí. Tak jsme dnes čelbu spíš rozšířili, než prohloubili. Je tak aspoň vidět zase o kus níž a podařilo se udělat první fotky dutiny pod námi. Náš minulý odhad, že je vidět ještě o 2 m hlouběji, jsme po nahlédnutí poopravili, budou to min. 3 m.

Propast pod Kaplí - pohled do dutiny přímo pod námi

Jenda ještě zjistil stav vody ve II. propasti, kde došlo k lehkému poklesu od paty dlouhého žebříky na úroveň vrcholu hráze.

V průběhu soboty se navíc uskutečnil úklid odpadků podél silnice od křižovatky u kaštanu po Ostrov. Už před měsícem, když opadl sníh, jsme cestou k Němcům na to smetiště koukali a domlouvali se, že to někdy musíme uklidit, děláme to celkem pravidelně. Pak se ozval Tonda Tůma a požádal nás o úklid právě tohoto úseku silnice. Úkolu se statečně ujal Šmudla, nás poslal bádat a sám téměř celý úsek během soboty vyčistil. Bordel byl klasického složení – petky, plechovky od energiťáků, krabičky od cigaret, dámské vložky… Žádná chuťovka v podobě psa v igelitovém pytli se letos naštěstí nekonala. Zbytek silnice dočistíme při nejbližší příležitosti.

Večer se na základně neplánovaně sešli jeskyňáři z vícero skupin a společně jsme zavzpomínali na Hugoša. V neděli nás čekaly mimokrasové povinnosti, takže jsme museli odjet už dopoledne.

Další fotky dutiny ve dně Propasti pod Kaplí a z nedělní povrchovky kolem Vilémovic u Šlimce na rajčeti.

autor: lblazek