Návštěva dvou krasů u Tišnova (22.–24.7.2016)

návštěva Heroltického krasu (foto L. Trtílek)Že by se mělo někdy zajet do Tišnova, jsme plánovali už hodně dlouho, ale nikdy jsme se nedomluvili na konkrétním termínu. Teď to však vzal do rukou Luboš z Myotisu (externí spolupracovník jeskyňářů z Tišnova), spojil to s oslavou svých narozenin, naplánoval exkurze i bádání v jeskyních u Tišnova a akce do Tišnova se konečně uskutečnila. A byla skutečně nezapomenutelná, Luboš měl vše poctivě zorganizováno, od jeskyňaření až po grilování a celému víkendu nelze nic vytknout.

V sobotu jsme postíhali ty největší jeskyně Tišnovského krasu – slanili si Květnickou propast, navštívili jeskyni Pod Křížem a na závěr si dali Královu jeskyni. První 2 jeskyně se nám moc líbily, ale ta Královka na závěr nás absolutně dorazila. Že to bude velká a pěkná jeskyně jsme tušili, ale až jsme to viděli na vlastní oči, jaký podzemní systém se v masivu Květnice ukrývá, jaký geologický skvost.. neměli jsme slov, krásné překvapení.

V neděli jsme navštívili nedaleký Heroltický kras. Nejdřív jsme prolezli jeskyni Průvanovou včetně její největší prostory objevené právě letos, poté se rozběhla pracovní akce, při které jsme vyklízeli kamení z četných plazivek jeskyně a zlepšovali tak přístup do zadních partií, kde se aktivně bádá. A na úplný závěr víkendu Luboš přihodil exkurzi do jeskyně Úžinové – celý víkend jsme o ní slyšeli, mnohým stačilo jen to vyprávění, aby ztratili zájem ji navštívit, některým stačil pohled na vstupní úžinu, někteří se aspoň pokusili vstupní úžinu zdolat, zkrátka z nějakých 20 lidí jsme se do Úžinové jeskyně nakonec podívali jen 3, z toho jeden průvodce. A byla to mimořádná tečka za zdařilým víkendem, s Aldou jsme si to moc užili, úžinářský zážitek roku.

jeskyně Úžinová (foto L. Trtílek)

Za Dagmaráky ještě jednou dík Lubošovi za perfektně zorganizovaný víkend, staral se o nás jak o vlastní, program neměl chybu, poznali jsme krásu jeskyní u Tišnova, dík.

Bližší popis akce v Tišnově najdete v článku od Aldy na webu Myotisu, více fotek na Lubošově rajčeti.

autor: Maty