3D fotografie trochu jinak

3D Mastný flekKdysi jsem listoval fotografiemi z jeskyní a měl jsem pocit, že je něco jinak. Ne nadarmo musí na dobré fotce stát dva figuranti v čistých overalech, každý jinak daleko, nejlépe se synchronně odpáleným bleskem v ruce. Inu jak jinak na fotce přiblížit skutečnou velikost a tvar snímaných prostor.

Kdo občas fotografuje v jeskyni, narazí na některé specifické problémy. Například na to, že stále dohání skupinu se kterou se vypravil. Může za to neustálé balení a rozbalování foťáku, šrobování stativu, vyměňování rukavic o vlastním focení nemluvě. Když skupinu doběhne je odměněn obrovským oblakem páry, který se okolo něj vytvoří. Vyfotit skrz tuto mlhu něco s bleskem na foťáku nejde.

Je to více než rok, co jsem se vypravil do Smrtní a Do Mastného fleku pouze za účelem fotografování. Mám jen malý kompakt Panasonic LUMIX DMC-TZ5. Jeho nevýhody nemá cenu vypisovat, to je na zvláštní článek. Podstatné dvě výhody jsou: Dá se všude tahat s sebou. Má časy 15, 30, 60s při ISO 100.

Takže fotáček na stativek, blesk do ruky – plný výkon, počítat do 60 pálit a zdrhat – udělej si sám. Je dobré osvětlit si trasu úprku s bleskem nepohyblivími zdroji. Čára od čelovky působí rušivě, stejně jako několik stínů sebe sama díky odpálení blesku na stěnu k objektivu zády.

A tak se stalo, že se mi povedlo několik různě nasvětlených fotek z (téměř) jednoho místa. Už při prohlížení ve foťáčku to vypadalo "3D", natož pak na velkém monitoru. Kdysi jsem se o tom bavil s Francim (v Holštejnské hospodě) a ten to uzavřel: "Dej to na web".

Neuplynul ani rok a pár fotek je tady. To blikání je sice poněkud nepříjemné, o skutečné velikosti prostor se můžeme bez figuranta jen dohadovat, ale funguje to. Jsou to ovšem jenom ukázky, formát gif nic moc a do 1MB se stěží vejdou 2-3 fotky se slušnějším rozlišením.

Třeba to půjde ještě vylepšit. Určitě ještě něco přidám. Nepotřebujete barevné ani polarizační brýle, ani 3D monitor.

VE FOTOGALERII JE OVŠEM POTŘEBA ZOBRAZIT Originál
PŘI BĚŽNÉM PROHLÍŽENÍ JE ZOBRAZEN POUZE PRVNÍ SNÍMEK

autor: Robert