Výprava za jeskyněmi do Jeseníku (14.–15.7.2012)

Jeskyně Na Pomezí

Na druhý červencový víkend jsme si s Alešem z Myotisu naplánovali akci poznávací. Hlína nám z našich děr neuteče a proto jsme si vzali v Moravském krasu volno a vyrazili na sever Moravy do Jesenického krasu. Nikdo další se nepřidal, tak jsme nakonec jeli jen ve dvou. Neměli jsme nijak domluvené vstupy do veřejnosti nepřístupných jeskyní, v plánu bylo navštívit zatím jen ty přístupné a seznámit se s okolím.

V sobotu dopoledne přijíždíme vlakem do Jeseníku. Zdejší kontakt Honza (též z Myotisu) nás informuje o zajímavostech v okolí a co bychom měli vidět. Dnešní trasa tedy vede nejdříve na rozhlednu Zlatý Chlum. Na vrcholu rozhledny nás zastihl neskutečný vichr a s ním i pár dešťových kapek, které v té rychlosti docela bolely. Otočit se k větru zády znamenalo dostat do obličeje volnými přezkami z batohu. A když nahoru vystoupala i paní se dvěma ratlíky, těšil se Aleš, že uvidí létající psy:-) Sestup z hory vedl přes Čertovy kameny, kde správce skal zrovna navrtával nová kotvení pro horolezce.

Zlatý Chlum

Zjišťujeme, že se nám nepodaří dodržet časový plán a že nestihneme jeskyni Na Špičáku otevřenou. Přímou čarou sbíháme do údolí do České vsi, kde se snažíme chytit stopa směr jeskyně. Marně. Patrně ani jeden z nás nevzbuzuje u kolemjedoucích důvěru. Nakonec se Aldovi podaří přemluvit jednoho z místních k dobrému skutku a ten nás k jeskyni odvezl. Je 16:45 a na pokladně se dozvídáme, že jsme prošvihli dnešní poslední výpravu. Vedoucí se zdá být neoblomná, ale naše po strastiplné cestě zdrcené obličeje a Aldova kšiltovka s logem Myotisu nakonec zabraly a je nám dovoleno s průvodkyní Emilkou absolvovat zrychlenou návštěvu jeskyně. Průvodkyně s námi chtěla původně jeskyni jen proběhnout, ale protože byla ráda, že má o jeskyni někdo skutečně zájem (poslední výprava před námi se skládala ze dvou osob, navíc z Polska), tak nám stejně podala kompletní výklad a my měli splněný hlavní bod dnešního programu. Dobří lidé nevymřeli a že je člověk jeskyňář, to v některých zpřístupněných jeskyních stále něco znamená.

Jeskyně Na Špičáku

V jeskyni samozřejmě nejvíc zaujalo množství paralelních chodeb charakteristického srdcového tvaru vytvořených ledovcovými vodami v devonských mramorech. Prostory byly známé již v 15. století a o častých návštěvách jeskyně lidmi svědčí množství podpisů a letopočtů na stěnách. Jeskyně má o 6 m níže další patro, ze kterého jsou známy jen fragmenty a je trvale zatopené vodou. V současnosti zde další výzkum neprobíhá. Cestou zpět do Jeseníku jsme narazili na ranč Orel, kde jsme se chvíli zdrželi, přebrodili jsme potok Lubinu (někteří neúspěšně) a za šera pak dorážíme do nádherně zrekonstruovaného areálu Priessnitzových lázní a přes ně do města Jeseníku.

Priessnitzovy lázně

V neděli vyrážíme k jeskyni Na Pomezí, tentokrát je to naše první zastávka. Zde jsme na Myotisáckou kšiltovku lístky nedostali a museli jsme předložit i průkazky:-) Ve správní budově mají vystaveny krásné řezy pizolitama a jinýma sintrovýma patvarama. Jeskyně samotná je vytvořena ve dvou patrech, oplývá bohatou krápníkovou výzdobou a stále v ní probíhá speleologický výzkum. Objevitelský sestup byl proveden úzkým komínem, nyní do jeskyně vedou 2 uměle vyražené vchody. V blízkém okolí se nachází další jeskyně, snad cíl příští výpravy.

Jeskyně Na Pomezí

Dalším bodem na dnešní trase byly vodopády Stříbrného potoka. Romantické místo, škoda že zrovna došly baterky ve foťáku. A opět se brodilo potokem, v neúspěšném přechodu přes vodu jsme se tentokrát vystřídali. Následoval docela brutální výstup na hřeben u nejvyššího vrcholu Rychlebských hor a seběhnutí do údolí na vlak. Dnes nám to vychází na minutu přesně. Cestou zpět k domovu projíždí vlak Horní Lipovou, kde na náš vlak mávají u trati děti a mezi nimi i Fraňo Sabbath Travěnec. Ti jeskyňáři jsou prostě všude. A jestli to nebyl on, tak tam má dokonalého dvojníka. Ve vlaku u lahváčů Šeráka hodnotíme víkend. Je až neuvěřitelné, že ikdyž se nad námi neustále honily černé mraky, tak jsme ani jednou nezmokli. Prošli jsme obě veřejnosti přístupné jeskyně a poznali okolní terén, takže příští výprava sem může směřovat do podzemí ukrytého za zamčenými mřížemi a poklopy.

 

Autor fotografií: Aleš Havel

autor: lblazek