Vyklízení Dómu nádob v Dagmaře (5.–7.4.2013)

Netopýři v Dagmaře (foto A. Havel)

Dubnový pracovní víkend byl zahájen poněkud netradičně prohazováním cestičky ve sněhu k základně. Sněhu je v krasu stále hodně, do podzemí tak poputuje ještě značné množství vody. První sestup směřoval do propasti II v Dagmaře. Bylo potřeba vynést kýble a zaznamenat výšku vodní hladiny. V propasti bylo po delší pauze obvyklých jarních 8 m vody. Naprostým překvapením byl ale počet netopýrů, který od poslední návštěvy před měsícem prudce narostl.

Prošel jsem záznamy o netopýrech v jeskyni Dagmar od roku 1985 a takové množství nebylo nikdy zaznamenáno, jedná se o rekordní stav. V jeskyni jsem napočítal 70 netopýrů velkých, 8 vrápenců malých a 1 neurčený druh. Netopýři patrně předčasně vylétli ze svých zimovišť a zaskočeni další vlnou studeného vzduchu nalezli nouzový bivak právě v Dagmaře. Posledně nalezený jedinec s WNS odletěl nebo už si stihnul plíseň z čumáku olízat. Sečtením netopýrů dnešní úkoly nekončí. Dorazil Libor a pomohl mi natáhnout v západní větvi jeskyně 2 ocelová lanka, připravit kladky a tažná lana. Až bylo vše nachystáno na sobotní těžbu, vrátili jsme se na základnu. Přijel i Aleš, Rosťa vytáhl kytaru, ve sněhu se chladily lahváče, zkrátka pohodový večer.

Sobotní dopoledne se udělalo pár drobností: zajelo se do lomu pro vodu, vyhrabali jsme předsedovo auto zapadlé ve sněhu a vylepšili na základně věšák na overaly a gumáky. Po poledni vítáme domluvenou výpomoc a můžeme se pustit do hlavního bodu víkendového programu – vytěžení mezideponie z Dómu nádob až na povrch. Je to poprvé, co je z jeskyně těžen materiál na takovou vzdálenost. Tomu odpovídá i pomalejší rozjezd těžby. Chvíli trvalo, než se všech 12 pracantů rovnoměrně rozmístilo po trase, než se všichni zabydleli na svém postu v řetězu, pak i dopnutí ocelových lanek, ale nakonec plynule putují jeden kýbl za druhým ven z jeskyně. Donedávna byla takováto pracovní akce jen v oblasti teoretických úvah, dnes jsme si vyzkoušeli, že je to realizovatelné a během jednoho odpoledne končí před jeskyní porce 180-ti kýblů. Vytěžený materiál před Dagmarou sice vypadá jen jako větší krtinec, na deponii v Dómu nádob se však uvolnil prostor a my můžeme příště dál pokračovat na pracovištích pod Kaplí a v Chodbě pionýrů. Hosté za odměnu absolvovali prohlídku jeskyně Dagmar, dokonce se mezi nimi našel další "štíhlý muž". V noci návrat na základnu, vytáhly se kytary, poslední volná místa u stolu obsadili Tarťáci a u lahve rumu jsme naplánovali zítřejší program.

Vytěžený materiál před jeskyní

Víkend jsme završili nedělní návštěvou Lopačů. Nejdřív jsme slezli do Nového sbalit hadice a vytáhnout je na povrch. V řečišti byl mírný nadstav, hlavní várka tajícího sněhu teprve dorazí. Hadice jsme následně snesli do Starého Lopače, kde už Kuba s Mírou připravovali současné pracoviště na další nápor hydrotěžby. Tím jsme zakončili víkend a každý po své trase vyrazil k domovu.

autor: lukas