Víkend na Mecháči – Útok na Hoprdox…

O víkendu 30.10. – 1.11. proběhla výživná třídenní akce na Mechovém závrtu…Po delší době jsme se vrátili k výzkumu v koncové části Huhu propasti – horizontální meandrované hodbičky Hoprdox. V pátek jsem zalezl s Krtkem (ZO 6-28) a pyropatronkami jsme rozrušovali první-levou zatáčku a strop Hoprdoxu. Mezi levou a pravou zatáčkou, které jsou pravoúhlé, je vzdálenost asi metr. Šířka pokračování horizontu je zhruba 30 cm a výška 50cm, tudíž snad bude možno do pokračování vlézt po boku a konečně se podívat, co že se to skrývá za pravou zatáčkou…V minulosti byl podniknut mikrokamerový průzkum, kde bylo vidět svažování se chodbičky a volné pokračování. Přítomná ozvěna a výrazné facety na stěnách jsou taktéž motivující.

V sobotu jsme přivezli naši třífázovou centrálku a důlní ventilátor, ke kterému byl pokusně přichycen mikroténový rukáv. Tento se podařilo vsoukat až ke dnu Huhu propasti a vhánět vzduch. Dokonce jsme dole (-45m) cítili vůni kouře od ohně na povrchu a vzduch byl chladný, venku bylo kolem 0 stupňů. Toto nám trošku ztěžovalo těžbu kamení z předešlého dne. V propasti se mnou byli Aleš (ZO 6-21) a host Mirek. Po odtěžení materiálu jsem udělal další mikropatronní odstřely. V dalších exploracích bude vhodnější použít hořické trubičky. O centrálu a ventilátor se během akce starali Novajda, Skirit, Michal a Jana.

V neděli jsme se rozhodli na Mecháč opět zajít, tentokráte těžit centrální zával v Půlkruhové propasti. Byl zaznamenán náznak poměrně velkého a vysokého horizontu protínající vstupní propast a směřující k Markvarovým síní. V protilehlé stěně propasti je zahliněné pokračování horizontu v šířce 1m a prozatímní výšce 2,5m. Otázkou je, zda nyní těžit horizont a prověřit další pokračování nebo rozebírat stále zával a jít dolů. Čas ukáže…

Nedělní sestava byla: Novajda, Kos, Kuča, Skirit, Lampička, Milan.

autor: dr.skála