plastová karabina pevnost

Trhací test plastové karabiny

V srpnu 2020 jsem si na webu renomovaného prodejce jsem si objednal karabiny. Výborné plastové karabiny. Kromě lezení po skalách totiž tyto karabiny najdou využití i v záchranářských a výškových pracích. Teda alespoň podle prodejce a jak známo, prodejci nikdy nelžou… A ta výhodnost koupě. Za 125,- Kč jsou v balení 4 kusy. No neberte to, když je to tak levný!

Bohužel místo karabin mi v září 2020 přišel email: „bohužel nás náš dodavatel se zpožděním informoval o vyprodání Vámi objednaného produktu ID „142536“. Hledali jsme jiného dodavatele, který by Vám produkt zaslal, ale bezúspěšně. Kontaktujte nás prosím s číslem účtu, na který si budete přát vrátit peníze. Děkujeme a omlouváme se za komplikace.“ Byl jsem z toho moc smutný.

Koncem roku 2021 se mi jednu podařilo sehnat a březnu 2022 jsem ji vyzkoušel na trhačce.

Musím říct, že jsem byl docela překvapen. Nejen výsledkem, ale hlavně chováním. Jsem totiž u karabin zvyklý na to, že nejprve dojde k poškození v oblasti zámku (u „keylocku“ se roztáhnou boční strany zámku na západce, u „háčků“, že se utrhne hrazda na západce) a teprve pak se začne natahovat tělo karabiny, které se buď narovná, nebo přetrhne. Takže celý proces je postupný – prostě karabina se trhá postupně.
V tomto případě tomu tak nebylo. Karabina celou dobu odolávala a po dosažení mezní hodnoty se přetrhla. Zajímavé je, že vůbec nedošlo k jejímu poškození v oblasti zámku, ale k destrukci těla.

A při jaké hodnotě k tomu došlo? Zkuste tipovat. Už tipujete? To je dobře. Samozřejmě, že výsledek prozradím, ale zatím máte prostor na vlastní odhad. Tak co, už? No dobrá, tady to je. Takže ta karabina praskla při dosažení statické síly 1,51 kN.

Leave a Reply