Slavíme 10 let nepřetržitého vysílání na webu!

Je tomu přesně 10 let, kdy naše jeskyňářská skupina založila své první internetové stránky a poprvé vypustila zápis z pracovní akce do virtuálního prostoru. Za těch 10 let se nám podařilo vydržet bez přestávky a ze všech akcí se na webu objevil nějaký záznam. A to i přesto, že to zvláště poslední 2-3 roky není vůbec lehké, protože akce střídá akci, víkend za víkendem jsme buď v Moravském krasu či jiné krasové destinaci a času na zpracování fotek a sepsání nějakého článečku je pořád míň.

Někdy v letech 2005 – 2006 jsme si začali uvědomovat, že se pro jeskyňářské skupiny pomalu stávalo standardem prezentovat svou činnost prostřednictvím vlastních webových stránek a člověk tu a tam zaslechl slogan „kdo nepíše na webu, jako by nebádal". Prvotní podobu webu začal tvořit někdy v roce 2006 Malda. Nikdo jiný ve skupině neměl žádnou zkušenost s tvorbou webových stránek a i on sám se tehdy na vznikajícím dagmaráckém webu učil pracovat s html kódem. Tyto stránky se ale nikdy nedostaly do ostrého provozu.

prvotní podoba webu, nikdy nebyl spuštěn

Než se podařilo web vytvořit a naplnit obsahem, přišel do skupiny Staňa Karafiát, nějakou zkušenost už s tvorbou webů měl a vytvořil nám web zcela nový. Tak se v lednu 2008 na adrese www.dagmar.tym.cz objevil první zápis z pracovní akce. Web se rozjel, bez větších problémů fungoval plynule 2 roky a byla na něm zaznamenána celá naše činnost za roky 2008 a 2009.

náš první web, fungoval v letech 2008 a 2009

Začátkem roku 2010 přišly výpadky webu a komplikace ze strany poskytovatele. Staňa začal chystat další web, podařilo se na něj i překlopit obsah z uplynulých 2 let. Ale běžel jen velice krátce a v podstatě ani nebyl dokončen.

přechodný web na začátku roku 2010

Důvodem bylo, že měl běžet na stejném redakčním systému jako portál jeskynar.cz a my se shodli, že než tvořit a udržovat něco vlastního bude jednodušší a praktičtější vytvořit web přímo na "jeskyňářovi". Navíc se tím náš web ocitne více v centru dění, jeskynar.cz byl v té době patrně nejaktivnějším a nejnavštěvovanějším webem v českém virtuálním speleoprostoru. A tak tedy v dubnu 2010 vznikl na adrese www. jeskynar.cz/dagmar nový skupinový web a byly na něj manuálně vloženy všechny doposud publikované zápisy z původního webu, nic se tedy po všech těch přesunech neztratilo a čtenář se na tomto webu mohl dopátrat i těch nejstarších článků. V této podobě funguje web až do dnešního dne.

stávající a nejdéle fungující web na jeskyňářovi

1. září 2015 jsme vstoupili na sociální sítě, možnosti facebooku jsou však velice omezené a není schopen nahradit plnohodnotné webové stránky. Proto je využíván hlavně jako médium, jehož prostřednictvím se snažíme obsah našeho webu dostat k většímu počtu čtenářů.

facebook ZO 6-08 DAGMAR

Delší dobu se proslýchá, že se připravuje nová podobu portálu jeskynar.cz, v poslední době dokonce že už je vše připraveno. Pravděpodobně se bude muset podoba našeho webu měnit a jeho obsah přesouvat. V ideálním případě se podaří celý obsah stávajícího webu automaticky překlopit na web nový. Kdyby se ale něco nepovedlo, nikdo už to množství článků a fotek na nový web manuálně nevloží. A protože by bylo škoda nezachovat tyto informace i pro budoucí generace, rozhodli jsme se sami připravit zálohu starších záznamů z našeho webu.

Takže již teď si můžete pod odkazem "Dokumenty" a "Záloha webových stránek" stáhnout první soubor ve formátu pdf se všemi články z roku 2008. Další roky budou brzy následovat. Takový malý dárek k desetiletému výročí. Stahujte, ukládejte, tiskněte a šiřte dál, aby až jednou náš web přestane vysílat, zůstaly tyto informace uchovány a třeba posloužily našim následovníkům.

autor: admin1