Pracovní akce 30.5.–1.6.2008

Termit ve 2. ponoru

Týden před pracovní akcí pustil Termit vodu Jedelského potoka do nové sondy ve druhém ponoru V Jedlích. Jak nám později řekl, voda nastoupala v sondě do výšky cca 50 cm nad původní dno a pak do 3 min odtekla, takto se to stále opakovalo.

V sobotu ráno byl přítok přehrazen a ve složení Termit, Kony, Pavel, René a Staňa se začalo s odtěžením nánosu. Potok za týden prohloubil dno sondy cca o 70 cm. Nový nános jsme odtěžili a potok znova pustili do sondy. Voda nastoupala do cca 1,5 m. I když se Termit snažil a celý se ponořil do vody v sondě, nepodařilo se mu uvolnit původní odtok, který si před těžením vytvořila sama voda. Při té příležitosti provedl Staňa s Pavlem kontrolu jeskyně 567A. Po návratu z Jedlí byla opravena podpěra u vstupu do boudy, která vzala za své při poslední akci.

V odpoledních hodinách jsme se vrátili pracoviště V Jedlích zkontrolovat. Bohužel voda v sondě stále stála. Potok jsme přesměrovali zpět do prvního ponoru a sledovali stav vody v sondě. Hladina se pomalu snižovala, ale ne tak rychle, jak při prvním zaplavení. Jedná se tedy pouze o průsak vody v nové sondě. Díky zaplavení jsme si ujasnili další směr těžby. Odpoledne na Boudu dorazil kamarád Vlasta, který nám dovezl plnou mísu dobrých bramboráků. Za to dostal přezdívku Bramborák a s Lídou si vyměnil recepty.

Po dobrém obědě jsme se vydali na kontrolu jeskyně č. 566 U Jedelské cesty. Jeskyně byla plná života. Na dně vstupní šachty bylo nejen plno pavoučků, ale i slepýš, šnek a na konci polosifonu i myš, tedy to co z ní zbylo. Poté jsme se vydali na kontrolu jeskyně Dagmar. Nejprve byla provedena kontrola sádrových terčíků v Dómu konce, které jsou beze změn. Potom byla překontrolována jižní větev jeskyně. V propasti II byly asi 3-4 m vody nad její dno. Skap byl menší než na poslední pracovní akci, ale dno Dunivého dómu bylo plné vody a tak si to Staňa s Pavlem pěkně užili. Pracovní akce byla tradičně zakončena U Němců.

autor: Maty