Kooperační víkend (27.–29.9.2013)

Po exkurzním víkendu v Liberci přišel čas vrátit se na domovská pracoviště. V pátek po příjezdu do krasu jsme s Honzou vyrazili do Vymodlené. Tady pracovní akce sice právě končila, ale než Jirka dobil akumulátor k vrtačce, pomohli jsme Milanovi a společně vyexpedovali všechny kameny uložené na mezideponii ven z jeskyně. Kromě toho se dnes členům ZO Moravský kras podařilo najít na konci prostory zvané Osmdesátka štěrbinu s průvanem, dobré vodítko pro další práce.

Cestou z Vymodlené přibíráme u sýrárny Jirku a přesunujeme se na noční akci v jeskyni Dagmar, kde jsme v Propasti pod Kaplí zahájili porcování bloku, který brání dalšímu postupu.  

Sobota začíná dvěma stupni pod nulou, přes den je ale krásně, lesy zaplavily rojnice houbařů a my se věnujeme přípravě dřeva na zimu. Díky sehranosti celého týmu jsme hotovi nečekaně brzy a zbývá tak čas na práci v jeskyni. Takže opět Dagmar. V Propasti pod Kaplí se pomocí palice a klínu podařilo ubourat ještě část bloku, následně jsme z propasti všechen materiál vytahali, na deponii do Dómu nádob bylo dopraveno 12 lóden kamení. Vápencový blok na dně propasti byl zatím odtěžen odhadem z jedné třetiny, dole je to teď ale podstatně prostornější a bude možné blok u dna ještě více obnažit a poté dokončit jeho likvidaci. Večerní program jsme si zpestřili návštěvou akce na Tartarosu.

jedna z průvanových děr ve Vymodlené (M. Hnízdo)

V neděli jdeme pro změnu pomoct do Vymodlené a odtěžujeme suťový kužel pro lepší přístup k průvanovému místu. Jde to lehce, hlína je kyprá a větší kameny rozpraskané, takže je lze snadno rozebrat. Před ukončením těžby obnažujeme další průvanovou štěrbinu, míří stejným směrem jako ta prvně nalezená. Tady to bude ještě hodně zajímavé… Před jeskyní se loučíme. Byl to plodný víkend. Na obou lokalitách se pěkně postoupilo, to vše díky meziskupinové spolupráci.

Fotky z Vymodlené u Milana, zápis z akce na stránkách Moravského krasu.

autor: lukas